| Laurentziu1234 a întrebat:

Mi-a venit cardul de sănătate acasa încă din luna decembrie 2019 dar nu l-am activat pentru ca nu lucrez si nu sunt asigurat. Ce sa fac? Pot să-l activez si daca nu sunt asigurat?
PS: Lucrez la negru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul de familie (sau insrie-te la unul daca nu esti inscris) si ti-l va activa. Altfel in caz de boala vei avea probleme. Va trebui sa platesti o groaza de bani. Nu conteaza ca nu lucrezi cu acte! Poti plati o suma de lei pe an la CASS (circa 1330 lei cred).

| Simpatic a răspuns:

DIn cate stiu cardurile de sanatate sunt valabile pana in 2021 printr-o masura a Ministerului Sanatatii, deci banuiesc ca pana atunci il poti activa, dupa acea data cred ca se vor schimba cardurile, implicit pentru ca cei care le produs sa mai faca un banut...cinstit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la CASS, plătești lunar cât ți se cere și se activează contractul de asigurat iar apoi cardul va fi valabil.

| anonimg a răspuns:

Nu este nevoie sa-l activezi.
Va fi activat de medicul de familie cu prima ocazie cand te vei imbolnavi, dar si cand vei fi asigurat. Daca nu esti asigurat nu ai nevoie de medicul de familie; de fapt nici nu iti va trimitere la un medic specialist daca nu esti asigurat.

| răspundtot a răspuns:

Atunci plătește frate