| Laurentziu1234 a întrebat:

Bună, am 18 ani și anul asta am lucrat doar 2 luni in primăvară si am fost asigurat la medicul de familie si mi-am facut si card de sanatate si de abia acum a ajuns. Intrebarea mea este, pot sa activez cardul daca nu mai sunt asigurat? Sau dupa ce ma asigur voi putea cativa cardul? Și ca sa fiu asigurat unde trebuie sa pletesc si cat?
PS: Lucrez la negru

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi maine la casa de asigurari de sanatate si acolo ei i ti explică ce trebuie sa faci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă lucrezi la negru, nu ai asigurare. Cardul estelegat de un cont la CASS, unde se vede că tu nu plătești asigurare. Astfel seamănă cu un card bancar pe care nu este nici un ban. Exemplu. Eu sunt asiguratș și fiind pensionar, din pensia mea, de undeva se alocă și la CASS, bani pentru mine. Astfel am fost internat în spital 12 zile în decembrie 2019. La ieșirea din spital am primit și p notificare că spitalul a costat 5000 lei pentru cele 12 zile. Fiind asigurat, CASS a dat spitalului această sumă pentru mine. Mi s-a cerut cardul de asigurat. iar tranzacția financiară a putut să se efectueze între cele două instituții în baza luii. Dacă nu eram asigurat, nu se putea, și îmi venea factura acasă de 5000 lei.
În cazul dtale, ai cu card inactiv. Hai să zicem că ai totuși nevoie de servicii medicale acum. Mergi la CASS și achiți o asigurare minimală pe 6 luni anterioare, și apoi lunar, îți spun ei cât, tu din buzunarul tău, îți spun ei banca și contul, și ești asigurat. Iar în acest caz medicul de familie te servește. Dacă nu, mergi la medicul de familie cu cardul, el îl bagă în cititor care îi spune că nu ești asigurat, că nu ai plătit asigurarea lunară, și nu te poate servi,

| MValentin a răspuns:

Nu stiu sigur problema, dar sunt cat de cat sigur ca aceste detalii le poti discuta cu medicul de familie

| oz_1736 a răspuns:

In felul sau cardul este activ. Te duci la doctorul de familie setezi un cod pin si gata. Dar trebuie sa te duci cu o adeverinta de salariat sau de student