| adela118lol a întrebat:

Intrebare legata de aparatul dentar: Mi s-a dezlipit un bracket de pe unul din incisivii centrali si as vrea sa stiu daca ar trebui sa sun la stomatolog. Am aparatul dentar de 3 luni iar urmatoarea programare e peste aproximativ 2 săptămâni. Are ceva daca astept pana atunci sau imi poate afecta procesul deja parcurs de aparatul dentar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Suni maine cand deschide sa til ajusteze

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna dimineata!

Intr-adevar trebuie sa mergi la stomatolog sa ti-o lipeasa. Nu poti rezolva problema singur. Daca urmatoarea ta programare este peste 2 saptamani, nu e problema. Atata timp cat nu te deranjeaza, gen, nu te incomodoeaza poti sa astepti pana la urmatoare programare. De stricat nu o sa iti strice progresul. happy

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Este mult mai bine dacă suni la medicul stomatolog cât mai repede, fiindcă există posibilitatea să te programeze mai devreme. Căderea bracketilor prelungește perioada de timp în care vei purta aparatul dentar.
Dacă totuși nu te poate programa mai devreme, este ok dacă aștepți până peste două săptămâni, mai ales dacă nu te deranjează. De obicei e mai grav când trebuie să aștepți mai mult, fiindcă dintele este mai mobil ca de obicei și își poate modifica poziția. În cazul tău, totul e ok, și mie mi-au căzut bracketi, dar mi i-a lipit medicul stomatolog în maxim 3 săptămâni și a fost bine.

| Ýđk_Víví_1920 a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

Scuze ca întreb dar Stomatologul ti a luat bani când ti a lipit bracketii înapoi?

| Oscar6756 a răspuns (pentru AllyAlexandra20):

5 saptamani pot sa astept?

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru Oscar6756):

E prea mult. O săptămână se mai acceptă, maxim două. Dar în 5 săptămâni dinții se pot mișca mult, iar dacă tu nu ai bracketul lipit, atunci îl ții cumva degeaba sau mai rău, se pot modifica dinții altfel decât ar trebui. Cel puțin asta îmi spunea stomatologul meu. Cel mai bine e să suni medicul și să-i spui care e problema, el știe cel mai bine ce-i de făcut și își poate face timp să ți-l lipească la loc, fiindcă nu durează mai mult de câteva minute.

| AllyAlexandra20 a răspuns (pentru Ýđk_Víví_1920):

Scuze de răspunsul întârziat, însă da, de prin 2018 a început și stomatologul meu să ia 50 lei pentru fiecare bracket căzut, lucru care inițial mi s-a părut aiurea, dar pe de o parte te face să fii mai atent cu aparatul. Fiindcă unii se bazează pe faptul că le lipește medicul oricând bracketul la loc și mănâncă tot felul de alimente care strică aparatul dentar. Dar așa parcă nu-ți vine să dai 50 lei pentru că ai vrut să mănânci alune cu pumnul laughing

| Claxon987 a răspuns:

In timpul cand porti aparatul dentar dintii se misca in functie de cum seteaza doctorul aparatul. Au timp sa se tot miste inainte si inapoi in to timpul cat porti aparat. Ideal ar fi sa l anunti ca sa puna bracketul la loc, dar sigur poate astepta pana peste 2 sapt cand ai programare daca nu gasesti mai devreme