| Evans3110 a întrebat:

Bună!
Mi-am făcut analizele la sânge pentru glanda si mi-a iesit TSH ușor mărit limitele fiind între 0.3-4.5,mie mi-a ieșit 4.7, în schimb FreeT4 si ATPO în regulă dar l-a FreeT4 limitele fiind între 8.9-17.2 mie mi-a iesit 16.42 deci se apropia sa depășească...iar ATPO nu trebuia să depășească 35 si mi-a iesit 5.
Eu am 19 ani, aproximativ 1.70 si 70 de kg,sunt ușor plinuta dar mănânc puțin,când eram mică eram foarte slabă iar brusc am început să pun si îmi e frică sa nu am pe îngrașare căci nu vreau să fiu obeză.
Sora mea zice ca este posibil să am glanda pe slăbire dar să fiu grasă din cauza stilului meu de viață sedentar(niciodată nu mi-a plăcut sportul) nu mănânc fast food fiindcă nu îmi plac, dar beau ocazional (rar)suc si mai servesc ceva dulce.
Cunosc pe cineva care avea glanda de îngrașare și era slabă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din ce ai scris mai sus si ai indicat si valorile minime si maxime, reiese ca aceste analize sunt bune happy

"FreeT4 limitele fiind între 8.9-17.2 mie mi-a iesit 16.42"

pai esti ok aici

"iar ATPO nu trebuia să depășească 35 si mi-a iesit 5. "

si aici

deci pare ok tot ce ai scris mai sus, dar nu-s medic, doar din intervalele de referinta asa pare!

sa iti tin si putina moralawinking

de ce nu dezbati analizele impreuna cu medicul? doar in acest context vei primi cele mai bune interpretari!
cu analizele facute poti merge la medicul tau de familie, pentru ca si in eventualitatea in care ai o problema de sanatate tot medicul de familie iti da reteta pe baza analizelor, deci nu noi cei de pe TPU

| alina2k18 a răspuns:

Nu ai probleme cu glanda.
Contrar miturilor nu hipotiroidia te ingrasawinking oricum ai alte simptome daca ai afectiunea asta
Cand erai micuta ce vrei sa zici? 12ani? Si cum ai intrat la pubertate ai inceput sa pui pe tine? Nu aveai si pofta de mancare mare?
Sigur nu te-ai ingrasat din apa.