| MGeorgi a întrebat:

Buna.
Am facut analize pentru glanda tiroida: ATPO, TSH si FT4.
Rezultatele sunt ok pentru TSH si FT4, insa pentru APTO nu. Mi-a iesit 275UI/mL iar limita normala este

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Cel mai probabil ai o boala autoimuna a tiroidei. Trebuie sa te duci la un endocrinolog ca sa-ti explice cum sta treaba si ce trebuie sa faci in continuare.

Se poate sa ai boala Hashimoto sau Basedow-Graves. Nu exista leac pentru niciuna dintre boli, dar se poate trai cu ele fara probleme semnificative daca vei lua inlocuitori de hormoni tiroidieni (levotiroxina). Dar despre toate acestea o sa-ti spuna medicul, iar hormonii nu trebuie sa-i iei acum, ci doar atunci cand scade nivelul FT4/TSH. Sunt destul de multe persoane cu astfel de boli autoimune tiroidiene.