| AmaneMisa a întrebat:

Mi-am facut piercieng in ureche acum 3 zile, cu cercel medicinal si mi-s-a umflat putin urechea e rosie si ma arde, ma doare, e foarte neplacut.credeti ca s-a infectat? daca da, cu ce as putea da ca sa imi treaca?
Help! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hαppiηеss a răspuns:

Buna, stiu cum e la fel am patit si eu cand mi-am dat gaura in ureche si da m-am infecatat. Mi-am dat cu crema de galbenele de cateva ori pe zi si mi-a trecut foarte repede. Incearca si tu!

| PickUp a răspuns:

Buna!
Pai ai putea sa iti dai cu spirt pentru dezinfectare sau cu alcool medicinal!
Iti recomand cercelul cu magnetwinking
Bafta!
Funda?big grin

| ale2000mi a răspuns:

Pai, e posibil sa se fi infectat, poate din cauza materialului din care epierciengul, sau a frecat acolo, sum sa zic, dar daca ai rana deschisa, nu stiu cat de bine e sa folosesti spirtul, caci totusi nu dezinfecteaza, si daca e rana deschisa, pot sa iti recomand doar sa desinfectezi cu apa oxigenata, si iti recomand sa mergi la un medic, caci in caz ca folosesti ceva gresit se poate sa faci ceva mai grav. Oricum, e iti doresc vindecare rapida!:-)

| Valentin_Eduard_1998 a răspuns:

Daca s-a infectat nu-i bai. am un tovaras care i-a dat unui prieten gaura in ureche. i-a pus capul pe masa si a batut un ac cu un ciocan. s-a cam infipt in masa si ara full de sange dar nu conteaza. s-a infectat repede. de fiecare data spargea acea unflatura cu cer elul si dadea cu spirt happy stiu ca doare happy

| Kidu12 a răspuns:

Poti sa te dai cu Fluocinolon.