| Rebe a întrebat:

mi-am facut un pierce in buric de vreo luna de zile si acum de cand a venit frigul a inceput sa ma doara si sa mi se inroseasca. care este cauza? pana acum, nu am avut nimic, plus de asta spal zona zilnic cu sapun antibacterian si ma dau de 2 ori pe zi cu apa oxigenata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Roxana, te rog repede, scoate-l de acolo, pana nu e prea tarziu... Oare de ce vreti sa fiti mai deosebite fata de altele prin aceste ieftine trucuri? doar o minte agera, o comportare decenta, exemplara, o atentie la cele predate, o rezolvare fara ajutor a problemelor de orice natura, poate atrage admiratori si prieteni de-o viata si nu pentru ce poiti sa obtii, slutindu-te pe fata sau corp, doar pentru ca asa se poarta... Incearaca sa il scoti, sa dezinfectezi f f f bine zona, apeland la sfatul unui medic competent, ( fie el din o policlinica sau farmacie de prestigiu) si apoi, sa iei Antibiotice pe cale bucala ( cred ca Ampicilina 500, - tot sfatuita de farmacisti, (de care, cate capsule / zi si cate zile ) pentru. a evita, sa faci o infectie in sange catastrofala ...Si nu mai incerca asa ceva, doar ca sa fi mai presus de celelalte, ci incearca sa inveti mai bine, sa cunosti cat mai multe, imbogatindu-ti mintea, sufletul si cugetul si nu prin metode ca acestea care crezi ca te-ar scoate in evidenta ...Scuza de sunt mai dura, dar te rog sa ai mai mult discernamant cand iei o decizie de asa o importanta ca aceasta... aceste decizii se iau cu acceptul unuia sau ambilor parinti, mergand la cabinete ce fac sub licenta asta, nu la colt de strada, la sfatul multor destepti si in conditii precare de igiena, luandu-va banii... Nu cred ca poti fi mandra de isprava ta si te-as ruga sa nu recomanzi si altor Naive sa faca asta... Multa sanatate, Lucien.

| mihaa a răspuns:

Crezi k esti mai cool asa ca ala agatat?, sfatul meu este sa il scoti de acol, pana, nu facii complicatii

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Roxana mai ales ca a venit iarna de ce ti-ai pus acel piercing...

Mai bine scoate-l din buric sau du-te la un doctor nu stiuh daca nu vrei sa renunti la el

| alex2009 a răspuns:

Mergi la persoana care ti la pus si spune-i aceasta problema si el iti va spune daca este ceva normal sau daca s-a intamplat vreo reactie adversa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune comprese cu argila. este f. buna in o multime de probleme externe si interne. rau nu-ti ve face. monica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

APA OXIGENATA NU E RECOMANDATA, asa ca iti recomand sa renunti la ea si sa folosesti doar sapun antibacterian de 2 ori pe zi. oricum pana la vindecare e cale lunga. da te doare cand il misti?

| Rebe explică:

Va multumesc!
nu, nu ma doare deloc cand il misc.

| Rebe explică:

Doar cand ies afara, la frig*