| Oprea_Silviu-Georgian_ a întrebat:

Buna seara! Stiu ca sunt barbat dar am si eu o problema cu... fata mea happy, mai precis, cu pielea fetei, in special fruntea.Am ten gras si din cauza asta ma spal dimineata si cand e nevoie cu sapun solid protex dar de cand a venit frigul a inceput sa am o senzatie de uscaciune a pielii, a inceput sa ma usture si cred ca am facut si ceva cojite.
Ma poate sfatui cineva ce sa fac? Cu ce sa ma spal pe fata, poate o crema ceva?
Si fara glume proaste, va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai nevoie de crema hidatanta pentru tenul gras foloseste aloe vera gel.
Cat despre spalat aici este ce ai nevoie:

https://www.helpnet.ro/dercos

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te dimineata si seara cu apa calda pe fata si sapun.
Apoi te stergi f bine cu un prosop moale si pufos, dupa care pui un pic de ulei de cocos pe degete si masezi fata.
In 5 minute uleiul este intrat in piele, cand porii sunt deschisi dupa spalarea cu apa calda sau dupa dus si pielea nu mai ramane grasa. In felul asta esti totala protejat de vant, frig, raze UVsolare, mentinandu-ti fata foarte curata si foarte sanatoasa.

la mine in casa toata familia foloseste uleiul de cocos pentru gatit, dar si pentru hidratatrea tenului si a coprului, fiind organic si foarte sanatos, absorbit de piele in totalitate, imediat dupa ce faci dus sau speli fata ori mainile cu apa calda, ca porii sa fie deschisi si sa absoarba uleiul.

Intai fa probe cu putin ulei doar pe degete, masand pana intra in piele. Poti folosii uleiul de cocos pentru tot, fata, maini si corp, impotriva vergeturilor (crapaturi ale pielli), antiimbatranire, protectie solara, protectie impotriva vantului si gerului, protectie impotriva acneei, fiindca hraneste, hidrateaza si catifeleaza pielea.

| Yuoia a răspuns:

E bine ca folosesti sapunul. Dar poate te speli cu apa rece (ca doar asa ne trezim happy ) si apoi iesi repede afara?
Incalzeste-ti bine fața si foloseste crema Nivea. Intra bine in piele. Violeta crede ca toti castigam si o ducem bine ca si ea in Australia.