| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Mi-am facut vaccinul Pfizer (ambele doze) insa de atunci am observat ca mi-a intarziat menstruatia destul de mult si nici nu am vreun simptom ca mi-ar veni in curand. Eu nu am suferit niciun efect secundar in urma vaccinului in afara de o durere de umar, se poate ca acesta sa fie un efect secundar in urma rapelului? Luna trecuta cand am facut rapelul nu mi-a venit, iar luna aceasta ar trebui sa imi vina saptamana urmatoare. Sunt putin panicata si nu am gasit foarte multe informatii pe internet. Mentionez ca nu exista sansa de a fi insarcinata si aceasta sa fie cauza lipsei menstruatiei. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate sa fie temporar ce patesti in timp trece sau ai emotii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de specialitate, dar am o mătușă care a trecut prin asta în urma celei de-a doua doze, dar ea cu Astrazeneca s-a vaccinat. Sunt sigură că ai auzit de toată tărășenia cu trombozele și acest vaccin. Până și medicul de familie s-a încumetat să asocieze întârzierea menstruației cu rapelul, iar o cunoștiință a cerut lămuriri pe ceva forum pentru cadre medicale. Nu ai fi un caz secundar, după spusele acelor oameni, doar că nu știu cu Pfizer-ul cum e problema, decât situația Astrazeneca a fost dezbătută. Știu că s-a încercat, în urma scandalului, lansarea acestui vaccin sub un alt nume chiar, dar nu sunt extraordinar de informată că nu m-a interesat subiectul.

Chiar dacă nu e de la Pfizer, nu cred că trebuie să te ingrijorezi. Depinde și ce vârstă ai. Peste 16, ca să te vaccinezi, parcă. Până la 18, genul ăsta de dereglări, cu întârzieri și toate cele sunt normale. După 18 ar fi justificate grijile, dar dacă se întâmplă o dată, nu sunt dureri, iar apoi ciclul iși revine la normal, nu cred că e bai. Zic totuși să ceri părerea unui specialist dacă ești majoră și problema persistă, să îți faci ceva analize. Așa te mai liniștești (la mine e aleluia când mă iartă și îmi dă și mie o pauză acolo laughing) ). Apropo, poate să întârzie și de la stres, deci indicat e să te calmezi, poate te focusezi prea mult pe ideea că nu-ți mai vine.

| Mihail2020 a răspuns:

1 Problema cu durerea la mana este ceva secundar, acest lucru se datoreaza mai multi factori (daca mana nu este relaxata si este un pic încordată cand faci vaccinul alti s-au intamplat si la prima doza gen tatal meu), daca in termen de 72h in locul unde te-ai vaccinat ai carat ceva "greu" ei zic ca daca car un bagaj 10Kg usor lejer ("eu la munca cand car 65-110kg saci aleas ce sunt ma rog "). Oricum 33% din cei care se vaccineaza au dureri musculare sau articulare.
2 Exista posibilitatea sa fie amanata sau o mica perioada de memo pauza, din cauza vaccinului.
Vaccin contine colesterol care ajuta corpul, dar in anumite conditi (bun si rau).
Mai jos scriu benefic, rau in anumite cauze doar 1-10000 au probleme dar nu sunt grave, doar ceva secundar pe o perioada scurta 1-5 luni pana se regleaza.
Este mai mult perioada mica/mare pana ce corpul invata sa isi imbunatateasca imunitatea, functie pana ce se echilibreaza organismul.

Îmbunătățește și reglează sistemul imunitar;
Protejează celulele, favorizându-le capacitatea de a metaboliza și de a produce energie;
Ajută la sintetizarea hormonilor sexuali, reproducători (estrogeni, testosteron);
Protejează sistemul cardiovascular și musculatura întregului corp;
Este responsabil pentru sinteza neurotransmițătorilor, favorizând formarea conexiunilor neuronale;
Este vital în creșterea, dezvoltarea și cicatrizarea țesuturilor;
Ajută la sintetizarea vitaminei D3;
Sprijină procesul de digestie și contribuie la producerea bilei (lichidul secretat de ficat);
Îndeplinește un rol similar antioxidanților, ajutând organismul să lupte împotriva radicalilor liberi.