| alexandra90_8809 a întrebat:

Va rog cine ma poate ajuta si pe mine cu o parere...am 21 de ani si am fost diagnosticata cu un fibroadenom mamar de 1, 6 -0, 8 cm in urma unei ecografii(mentionez ca am facut recent toate analizele inclusiv markeri tumorali si au iesit toate in valori normale). Problema mea este ca luna trecuta am renuntat la anticonceptionale dupa 1 an iar acum nu-mi mai vine menstruatia. Mi-a intarziat deja 1 saptamana ( nu se pune pb de sarcina)...Intrebarea mea este intarzierea menstruatiei mi-ar putea afecta in vreun fel nodulul mamar? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E adevarat ca dupa anticonceptionale organismul poate suferi dezechilibre hormonale. Nu e nici o regula ca estrogenul e scazut daca iti inatrzie menstra. Nu are de ce sa-ti fie frica, situatia nu este grava si este perfect tratabila.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarzierea menstruatiei este determinata de o dereglare hormonala, dereglare care poate face fibroadenomul sa creasca. Nu intarzierea in sine afecteaza nodulul, dar cresterea nodulului si intarzierea menstrei au aceeasi cauza: un dezechilibru hormonal.

| katy a răspuns:

Iti intarzie de la tratamentul oprit cu anticonceptionale, e un dezechilibru hormonal, o sa inceapa sa te doara sanii dar o sa-ti revii ca intarzie 1-2 saptamani nu e nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, Alexandra! Nu te supăra, la ce problemă ai tu, întrebarea asta trebuie să o pui faţă în faţă cu un medic, nu aici. Fugi la ginecolog, draga mea. O sugestie: ai grijă la modul tău de hrănire, renunţă la carnea de porc, vită, pui, mergi pe peşte, puţin lapte şi ouă şi multe legume şi fructe. Sănătate!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

| Gică1122 a răspuns:

TE sfatuiesc sa te duci la doctor si sa iti explice el ...nu e nimic rusinos...fa-o repede ca sa nu fie ceva grav.

| alexandra90_8809 explică:

Sunt programata miercuri la ginecolog.Deja am vb cu un dr oncolog.Mi-a zis ca nu-s pb si sa mai astept un pic pentru menstra. insa vroiam sa cer o parere...

| alexandra90_8809 explică:

Brigaela mersi de raspuns.sincer marturisesc ca mi-e frica. miercuri am programare la ginecolog...am mai auzit de persoane carora le-a intarziat ciclul dupa intreruperea anticonc. citisem undeva ca fibroadenomul e dependent de estrogen si ma gandeam ca la mine momentan estrogenul ar trebuie sa fie scazut dat fiind ca n-am ovulat...

| alexandra90_8809 explică:

Iti multumes de raspuns Brigaela! sa zi o zi frumoasa!

| alexandra90_8809 explică:

Astazi mi-a venit menstra.la 35 de zile.