| madalina13021997 a întrebat:

Mie mi-a venit menstruatia mai tarziu pe la aproape 15 ani.La cati ani voi intra la menopauza?
Este posibil sa intru mai tarziu deoarece mi-a venit tarziu menstruatia, dar cam pe la cati ani?
Vreau niste pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianGrigor1986 a răspuns:

Nu este deloc anormala varsta aceasta. Fetele care au un ciclu menstrual la varste mai mici sunt precoce. Daca un lucru este general valabil, asta nu inseamna ca este si normal.In trecut varsta medie la care incepea menstruatia era 16-17 ani.In zilele noastre, menstruatia prematura -sunt fetite care au primul ciclu menstrual la varste 8-9 ani - se datoreaza hormonilor din alimentatie. Existand o cerere imensa pentru alimente animaliere, dezvoltarea acestora este mult grabita prin administrarea hormonilor de crestere care necesita un anumit timp pentru a fi procesate de organism.Ori nelasand timpul necesar pentru descompunerea lor normala, ele se regasesc in alimentele de consum.Organismul nostru le preia si astfel se produce o crestere fortata a organismului. Sper ca te-am putut lamuri in aceasta privinta. Faptul ca ti-ai inceput ciclul la varsta asta, inseamna ca si menopauza va fi la o varsta - acum considerata - inaintata.

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La menopauza, nu se intra la o varsta anume.Depinde de fiecare organism,de bolile genicologice,venerice, fumatul dauneaza, de extirparea partiala sau totala a uterului.
Atentie, cat esti tanara sa ai grija de organele tale genitale, cum ai grija si de celelalte organe.
De obicei, in jurul varstei de 50 ani, se intra la menopauza.

| Roxanne22 a răspuns:

Nu poti spune ca daca menstruatia la 15 ani e tarziu. Fiecare organism este special, este diferit.
In general menopauza se instaleaza in jurul varstei de 50 de ani, dar dupa cum am spus, totul e in functie de organismul fiecareia. Poti avea chiar si la 46 de ani si la 54. Deci nu poti stii cu precizie varsta la care poti intra la menopauza, doar sa fii atenta la simptone. Ai destul timp sa te gandesti la menopauza.
Te pup :*

| AnneHaHa a răspuns:

Buna.
Varsta la care ti-a venit menstruatia nu influenteaza varsta la care intri la menopauza. acest lucru depinde de organismul fiecaruia si de traiul pe care il duci.
Sper ca te-am ajutat!