| julia19 a întrebat:

miercuri am facut rubeola iar astazi(sambata) am iesit in frig si am fost la o olimpiada. Am observat ca mi-au mai aparut cativa ganglioni si am un inceput de puroi in gat... ce imi recomdati pentru puroi(durerea in gat) in timpul rubeolei(stiu ca nu am voie antibiotice)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Breake a răspuns:

Bei un ceai fierbinte

| deuceD a răspuns:

Streptills. Eu cand am venit de la olimpiada am baut suc rece si am facut rosu in gat si o infectie urata. Streptills portocaliu cu vitamina C pentru calmare locala rapida. Ceai de musetel pentru dezinfectie.Ganglionii sunt umflati de la frig cred. Si un coleg a avut ganglionii umflati chiar si dupa ce i-a trecut rubeola.Multa sanatate!

| Bubblle_Robbie_1996 a răspuns:

In primul rand nu ai voie sa iesi din casa medicul ar fi trebuit sa-ti spuna asta, in al doilea rand cu orice problema ai avea in plus fata de boala in sine -rubeola (complicatiii reactii adverse etc) te prezinti si ceri parerea doctorului de familie sau a unui doctor din cadrul sectiei de boli infectioase a orasului tau happy