| eu88 a întrebat:

nepotelul meu de 2 ani s a infectat cu un virus numit rotavirus( se manifesta prin voma si diaree). A fost internat si dupa ce a venit acasa medicul i a spus sa urmeze un regim de 7 zile ceea ce a si facut. Dar din a 8 a zi i s a dat sa manance supa si a inceput sa aiba iar diaree. CE poate sa faca in cazul acesta? in cat timp se reface flora intestinala. poate sa ma ajute cineva? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Dati-i in continuare lichide, apa fiarta si racita, supa de orez, fara produse lactate. Masati-l pe burtica in sens invers acelor de ceasornic. La pediatru n-are ce sa-i faca. Daca continua diarrhea mergeti cu el la urgenta pentru a-i administra lichide itravenos. Nu exista medicamente. Lichide lichide lichide.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie dus din nou la pediatru. Rotavirusul este un virus foarte pacatos, care da diarei grave si trenante. Probabil ca in ciuda regimului, infectia nu s-a vindecat complet sau intestinul nu s-a refacut.

Abh
| Abh a răspuns:

Poate a fost supa prea grasa, ar trebui sa mergeti la control cu baietelul.