| anonim_4396 a întrebat:

Cum îmi pot reface flora intestinala? Ce alimente ar trebui sa consum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

"acum 16 ore | Ilincoana a răspuns:
Alimentele precum ceapa si usturoiul "

?!?
ai citit ce scrie cu rosu?!?
ceapa si usturoiul DUC flora intestinala, pentru ca sunt picante, chiar daca rezolva altele, din cauza ca sunt antibiotice naturale... dar, TOATE antibioticele duc flora intestinala... PUNCT

@ZenoDinCitium iti trebuie un probiotic, sunt niste iaurturi si niste medicamente, dar cel mai tare e enterol, care nu e doar probiotic, e deja o colectie de bacterii bune:
https://www.google.com/search?q=enterol
DAR e si cel mai scump (aproape 3 lei o pastila), totusi, o pastila si in 2h nu mai ai probleme de flora, crede-ma ca am experimentat pe propriu sorici, daca esti acasa si te duci la wc la fiecare 20 de mins nu e o problema, dar m-am trezit in autobuz, unde urmatoarea toaleta era la 50 de mins departare si am suferit CA DRACU :((

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mergi la farmacie si cere niste probiotice, sunt relativ ieftine. Daca problema persista mergi la medicul de familie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kefir de la Artesana.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Iaurt

| Ilincoana a răspuns:

Alimentele precum ceapa si usturoiul te ajuta sa treci peste orice problema care poate fi rezolvata fara pastile. Fibrele echilibreaza foarte bine flora intestinala : ovaz, orice tip de cereale integrale, seminte de chia dar si fasole. Poti evita pentru o vreme condimentele totusi. Fibrele sunt un element vital in sanatatea florei intestinale. Ovazul cel putin este unul dintre alimentele care m-a salvat de constipatie continua.

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Iaurtul și kefirul da. Daca te cacai pe tine in autobuz sau trăgeai o beșina involuntară ce făceai?laughing Nu am probleme chiar așa nasoale happy

| Ilincoana a răspuns (pentru Brizbriz):

Cu tine m-am mai certat o data la o postare, asa-i? rolling on the floor)) Nu ma cert si la asta. Dupa cum scrie cu rosu,, Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă,, nu te mai lua aiurea rolling on the floor)

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Deh, mi-a fost cel mai greu sa ma abtin in viata mea, iar ideea e ca, efectiv doare, nu esti balonat, iar la cat de rau ma simteam, m-ar fi durut exact in cot de ce strambau aialalti din nas

iar dupa wc am luat de la farmacie 2 enterol, si s-a rezolvat in 2h, de tot

| Brizbriz a răspuns (pentru Ilincoana):

Deh, faptul ca tu nu stii ca ORICE picant duce flora intestinala, e problema ta, insa, in momentul in care duci pe altii in eroare, nu pot sa las de la mine

| Brizbriz a răspuns (pentru Ilincoana):

"acum 16 ore | Ilincoana a răspuns:
Alimentele precum ceapa si usturoiul "

?!?
ai citit ce scrie cu rosu?!?
ceapa si usturoiul DUC flora intestinala, pentru ca sunt picante, chiar daca rezolva altele, din cauza ca sunt antibiotice naturale... dar, TOATE antibioticele duc flora intestinala... PUNCT

@ZenoDinCitium iti trebuie un probiotic, sunt niste iaurturi si niste medicamente, dar cel mai tare e enterol, care nu e doar probiotic, e deja o colectie de bacterii bune:
https://www.google.com/search?q=enterol
DAR e si cel mai scump (aproape 3 lei o pastila), totusi, o pastila si in 2h nu mai ai probleme de flora, crede-ma ca am experimentat pe propriu sorici, daca esti acasa si te duci la wc la fiecare 20 de mins nu e o problema, dar m-am trezit in autobuz, unde urmatoarea toaleta era la 50 de mins departare si am suferit CA DRACU :((