Întrebare recomandată | Awp_Alex_1990 a întrebat:

In cat timp se reface flora intestinala cu produse probiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de afectiune, de la cateva zile la saptamani.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de grav este afectata flora intetsinala si ce fel de probiotice folosesti sao restaurezi.
Probioticele care se gasesc in farmacii au cultura uscata si necesita luni multe sa ajute la reppopularea intetsinelor cu bacetrii bune, contand enorm si hrana de zi cu zi, din care trebuei sa lipseasca cu desavarsire, alcoolul, zaharul si produsele cu zahar.
Cel mai bun probiotic natural, care reface flora inestinala rapid, este chefirul facut in casa cu lapte natural si nefiert de capra (sau lapte de vaca, daca nu suferiti mirosul si gustul celui de capra).

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, depinde mult de tipul de problema de care suferi. Poate varia foarte mult, dar nu cred ca ai nevoie de mai mult de 1 luna pentru o afectiune destul de grava.