| o0JesSsy0o a întrebat:

..Nu am un zambet extraordinar, adica mai am defectiuni unii dinti sunt mai in fata, altii prea indepartatii stiu e cam ciudat, toti imi spun ca nu am un zambet frumos, evit sa zambesc cu gura deschisa si imi este foarte greu poate din cauza asta sunt si sasaita sad e cam jenant cand vezi atatea fete, vedete, persoane obisnuite care au un zambet atat de frumos si te intrebi : " Cum de au dintii asa de perfecti? sad "unele persoane au ras de mine. Oricum am hotarat sa-mi pun apart dentar, dar nu stiu detalii adica, cum te simtii, daca te doare si daca iti face cu porcaria aia "care poliaza dintii " care face bzzzzzzzzzzzz! laughing). credeti ca prietenii, colegi o sa rada de mine? nimeni din scoala nu are, adica mai mereu spun " Offf imi urasc viata " sad. stiu e ciudat laughing) oare voi avea in viitor zambetul la fel ca si celelate persoane? niste sfaturi? detalii... si daca ati purtat aparat dentar fix poate un id de mes sa mai discutam :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0PopaPorno a răspuns:

Hei. Nu trebuie sa te simti asa sa stii. Stiu ca e greu pentru ca uiti la altii si le vezi dintii drepti si frumosi iar ai tai nu sunt tocmai ok. E foarte bine ca ai decis sa-ti pui aparat. Trebuie sa te duci la dentist mai intai pentru ca iti va recomanda ce tip de aparat ti se potriveste. Dar un aparat bun, de ala colorat cu floricele stii tu laughing e cam in jur de 20 de milioane jos si sus, dar iti face dintii impecabili. O sa te doara sa stii la inceput, n-o sa poti manca calumea in primele zile si nici noaptea n-o sa poti dormi asa bine din cauza durerii. Dar intr-o saptamana 2 nu mai ai probleme. Cand ti-l pune nu iti da cu chestia cu bzzzz nu-ti fa griji laughing si mie imi e frica de ea. N-o sa rada,de ce ar rade, doar daca sunt niste inapti. E foarte bine daca iti pui, cu caldura iti recomand acest pas, doar ca ti-am zis trebuie sa mergi la un dentist sa vorbesti cu el apoi vorbesti cu parintii si daca totul e ok, atunci e bine.Bafta :*

| o0JesSsy0o explică (pentru 0PopaPorno):

Mersi pentru incurajare... apropo credeam ca numai mie mi-e frica de chestia aia care face bzzzzzz rolling on the floor)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa iti pui aparat dentar, dar, referitor la "bzzzz" happy incearca pe cat posibil sa nu accepti slefuirea dintilor (decat daca au carii si e absolut necesar) si nici scoaterea anumitor dinti ca sa "ti se faca spatiu". De exemplu, atunci cand pun aparat dentar, unii medici recomanda scoaterea unor premolari. Nu scoate dinti fara sa mai ceri parerea a inca 1-2 medici. O sa vezi ca in stomatologie, parerile difera foarte mult de la medic la medic. Alege tratamentele cele mai conservative.

Si sa stii ca, dupa o anumita varsta, lumea matura si cu bun-simt nu o sa te mai judece in functie de anumite defecte fizice, ci dupa personalitate si comportament. Tocmai faptul ca ai mici defecte te face unica. happy

| o0JesSsy0o explică (pentru anonim_4396):

Wow cat mai uimit cu ultima parte. Eminescu unde ai fost pana aucm laughing :*. ps. mersi pentru incurajari si sfaturi!

| StefanL a răspuns:

Eu zic sa iti pui aparatul ala chiar daca o sa rada cineva de tine.Tu o sa razi mai incolo de ei stai linistita cand o sa ai dintii perfecti.

| o0JesSsy0o explică (pentru StefanL):

Mersi pentru incurajaro. muahh :*