| roxyy26 a întrebat:

.nu va suparati ca intreb dar de ce nu e bine sa faci baie cand esti pe ciclu si de ce nu e bine sa iti treaca pe deasupra capului o cioara cand esti pe ciclu ca mie mi s-a intamplat :-s imi puteti spune va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simona8807 a răspuns:

Cine ti-a zis ca nu trebuie sa faci baie e un mare prost,scuza-ma ca scriu asta. Cel mai important lucru pe timpul ciclului e sa fii curata si trebuie sa faci baie sau dus,sa fii cat mai curata! Daca trece cioara,nu ai ce sa-i faci. Se zice ca suntem spurcate in acea perioada si ciorile trag la spurcaciuni,de aiawinking E adevarat totusi ca nu trebuie sa faci muraturi,sos de bulion,dulceata etc pentru ca se strica cu adevarat,le poti arunca happy Dar in rest,e recomandat sa faci sport usor,sa faci dus sau baie(corpul opreste din sangerare pe momentul baii,stiai?),etc. Eu ma spal, fac baie si dus si fac si miscare, de fapt fac tot ce vreau, imi spal parul etc. Sunt doar mituri ce auzi prin jur, nu mai pune botul la tot ce auzi. Eu am 25 de ani si pot sa te asigur ca poti sa te speli linistita, doar nu poti lasa sangele ala sa se imputa si sa puti ca un cadavru, nu? A, si schimba absorbantul la 4 ore sau mai des, in functie de nevoie.

7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Astea sunt prostii, mit-uri, poți să faci baie bine mersi pe ciclu, poate să se așeze cioara pe tine că nu se întâmplă nimic.

| luisanamy a răspuns:

Sunt niste superstitii, incearca sa nu crezi in ele. Baie trebuie sa faci, pentru ca daca ciclu tine 5 zile? Tu nu mai faci baie deloc?

| Azµre a răspuns (pentru luisanamy):

Am mai auzit pe cineva care a făcut așa...

| Diana769 a răspuns:

Superstitii!
Igiena e foarte importanta pe timp de ciclu. Esti mai predispusa la boli genitale daca nu te speli cand iti vine ciclul. Iar faza cu cioara. e doar un mit. Nu crede in ele, sunt baliverne!

| BoBoKeL a răspuns:

Scumpo nu este vorba ca nu este bine sa faci baie, evident ca poti face baie dar apa sa nu fie nici foarte calda nici foarte rece:* undeva pe la mijloc si nu sta foarte mult in apa:*, iar faza cu ciorile chiar nu am auzit-o dar in orice caz numai fi asa superstitioasa:* sper ca ti-am fost de ajutor

| Simona8807 a răspuns:

Mersi! :*****