| Larisse33 a întrebat:

Nu va suparati imi puteti spune si mie ce inseamna masa vocabularului?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masa vocabularului cuprinde totalitatea cuvintelor pe care nu toata lumea le cunoaste de ex perplex sau pueril etc. Funda?

| Larisse33 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happy

| erykasymonyka a răspuns (pentru anonim_4396):

Leai incurcat este invers masa vocabularului sunt cele 3000 de cuvinte care tont romanul trebuie sa le stie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru erykasymonyka):

Ala e vocabularul fundamentalbig grin

| erykasymonyka a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze cred ca lea-m incurcat eu laughing

7 răspunsuri:
| FlorinaOnt a răspuns:

Totalitatea cuvintelor dintr-o limba folosite si cunoscute de catre toti vorbitorii limbii respective.happy

| lentzig a răspuns:

MASA VOCABULARULUI cuprinde restul cuvintelor (aproximativ 90% din totalul cuvintelor) şi este compusă din:
- arhaisme;
- regionalisme;
- elemente de jargon şi de argou;
- neologisme;
- termeni tehnici şi ştiinţifici.

1. Arhaismele sunt cuvinte, expresii, fonetisme, forme gramaticale şi construcţii sintactice care au dispărut din limba comună şi sunt de mai multe feluri:

• arhaisme lexicale - cuvinte vechi, ieşite din uz fie din cauză că obiectul sau profesia nu mai există, fie că au fost înlocuite de alte cuvinte: ienicer, caimacam, paharnic, logofăt, bejanie, opaiţ, colibă etc.
• arhaisme fonetice - cuvinte cu forme vechi de pronunţare, ieşite din uzul actual: pre, a îmbla, mezul etc;
• arhaisme gramaticale - forme gramaticale vechi şi structuri sintactice învechite:
* morfologice: aripe, inime, iernei, palaturi etc.;
* sintactice: Gazeta de Transilvania;

2. Regionalismele sunt cuvintele şi formele de limbă specifice vorbirii dintr-o anumită regiune: barabulă (cartof), curechi (varză), dadă (soră mai mare), sămădău (porcar), sabău (croitor), cucuruz (porumb);

• regionalisme fonetice - forme cu circulaţie restrânsă a unor cuvinte de uz general: bărbat (bărbat), deşte (degete), gios (jos), frace (frate) etc;

3. Elementele de jargon sunt cuvinte sau expresii din alte limbi, întrebuinţate de anumite persoane cu intenţia de a impresiona şi a-şi evidenţia o pretinsă superioritate culturală: bonjour, madam', O.K., week-end, look.

Elementele de jargon au fost adesea satirizate de Alecsandri şi Caragiale pentru ilustrarea snobismului personajelor.

4. Elementele de argou sunt cuvinte sau expresii, folosite de vorbitorii unor grupuri sociale restrânse, cu scopul de a nu fi înţeleşi: biştari (bani), curcan (poliţist), a ciordi (a fura), pârnaie, mititica (închisoare), mişto (frumos sau batjocură), naşpa (urat) etc.

5. Neologismele sunt cuvinte împrumutate recent din alte limbi:
• limba latină savantă: colocviu, biblic, literă, fabulă, pictură etc;
• din limba franceză: monument, poezie, recamier etc;
• din limba italiană: capodoperă, spaghete, pizza etc;
• din limba germană: sortiment, ştachetă, tact etc;
• din limba engleză: star, derbi, penalii etc
Împrumuturile neologice au prilejuit formarea unor dublete sinonimice: cutremur - seism; amănunt - detaliu; ceresc - celest; (a) bănui - (a) suspecta; moarte - deces;
prăpastie - abis etc

6. Limbajul tehnic cuprinde cuvinte şi expresii specifice unui domeniu al tehnicii: bielă, bară de direcţie, cheie franceză;

7. Limbajul ştiinţific cuprinde cuvinte şi expresii folosite în diferite domenii ale ştiinţei: bisturiu, catgut, adjectiv, fotosinteză, electron, polinom etc.

| LovelyPuppyEyes a răspuns:

MaSa vocabularului cuprinde toate celelalte cuvinte care s-au folosit sau se folosesc inca in limba.Masa vocabularului limbii romane cuprinde circa 120.000 cuvinte. intre acestea sunt: arhaismele,neologismele,regionalismele, termeni tehnici, termeni stiintifici. Cuvintele din masa vocabularului nu intra in vocabularul fundamental happy