| Campian_Denisa_1994 a întrebat:

Bună, o întrebare va rog și dacă se poate sa ma ajute cineva. Sunt însărcinată în 16 săptămâni și am făcut toate analizele și azi am mers după torch și mi-a spus ca trebuie sa repet toxoplasma! A spus sa nu ma îngrijorez dar totuși ma simt nașpa. Oare după ce o repet o sa îmi iasă ceva în neregula sau e doar o formalitate? Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Doar medicul este în măsură să îți zică dacă sunt probleme.

3 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Ce inseamna "am mers după torch"? Si toxoplasma ce inseamna?

Scuze ca intreb, dar vreau si eu sa stiu.

| Andreeush a răspuns (pentru Speranta12):

TORCH- denumirea în sine, este o prescurtare de la numele unor boli care pot fi transmise de la mama la făt, provocând infecții și adesea anomalii severe sau chiar pierderea sarcinii.
https://www.transmedexpert.ro/......t-o-r-c-h/

| Speranta12 a răspuns (pentru Andreeush):

Multumesc mult!