| micurutza2005 a întrebat:

o prietena mi-a spus ca are o problema mai ciudata si anume are senzatia ca pe nas simte un miros usor de usturoi-ceapa tot timpul si o supara asta. ce ar putea fi? o infectie cu stafilococ, streptococ poate sa dea aceste senzatii? si-a facut analizele toate, nu are nimic nici in gat, cele de sange sunt normale si totusi nu stie de unde vine problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Buna! Ce faceti? Spune-i prietenei tale sa-si faca un set de analize... Mirosul gurii se numeste halena. In cadrul halitozei cronice putem vorbi, despre una intra- si extraorala. Mirosul neplacut al cavitatii bucale se regaseste in multe boli cronice. Aerul expirat poate avea si el un miros caracteristic in unele boli, aceasta ajutand la sustinerea diagnosticului. De exemplu, miros de acetona de fructe fermentate in starile de acidocetoza (diabet zaharat, stari de inanitie), miros amoniacal - urinos in uremie, miros de indol si scatol, ficat stricat sau ridichi in insuficienta hepatica, miros de usturoi in intoxicatia cu fosfor, miros de migdale amare in intoxicatia cu cianura de potasiu, miros aldehidic la alcoolici, miros fecaloid in ocluzia intestinala, miros fetid patrunzator in supuratii pulmonare, miros fad dulceag in difterie. Mirosul neplacut al cavitatii bucale apare si in cazul unor cure de slabire, infometari, parazitoze in cazul copiilor. Daca nu are miros al gurii, ci doar are senzatia ca simte miros de usturoi-ceapa, s-ar putea sa fie gravida, sau sa fie o infectie respiratorie superioara sau a unui sinus.Deci,in setul de analize sa intre si un exudat faringian cu o cultura si antibiograma. Daca toate sunt negative, exista si pseudohalena, adica persoane carora "li se pare" ca simt acest miros, in general persoane care sunt exagerate cu igiena si mirosurile! Sanatate!

3 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Atunci sa-si faca exsudatul nazal. Un tampon steril este folosit pentru a recolta probe din spatele nasului.Asa se poate descoperi ce probleme/infectii are.
Sanatate!

| gabriela_7862 a răspuns:

Poate sa aiba o infectie chiar la nivelul nasului. sau poate fi ceva la stomac. niste analize mai amanuntite nu strica.

Răspuns utilizator avertizat