| Chnss a întrebat:

O sa pun doua probleme intr-o singura postare.Prima problema este ca acum o luna am observat ca am un cos pe piept cam uratel care intr-o noapte s-a rupt,a curs puroi si sange ca la un cos normal apoi am zis sa ii pun pansament,am stat cu pansamentul vreo saptamana dupa care am observat ca ma mananca si ca e mai rosu asa ca am fost la dermatologie unde domnul doctor mi-a dat un tratament cu o crema si o mixtura de noapte, iar dupa 4 zile mi s-a rupt iar si nu a ami curs nimic,pur si simplu a ramas o gaurica in mijloc, el ramanand umflat..am facut febra mare si mi se umflasera gaginglionii asa ca m-am prezentat iar la dermatologie unde mi-a dat trimitere la chirurgie si acolo doamna doctor a spus ca nu stie ce poate fi dar nu e cos,e o bacterie care se raspandeste in copr,iar dumneaei mi-a spus ca s-ar putea sa fie infectioasa. Mi-a pus diagnosticul de stafilococ, dar a spus ca nu este stafilococ ..ci seamana a granulom.Mi-a dat 7 zile antibiotic si comprese cu rivanol rece cat de mult pot.Am mai facut febra vreo 2 zile tot cu gatul umflat si apoi nu a mai fost rosu acel cos. Dupa 2 zile mi-a facut programare sa ma opereze sa il scoata si a spus dupa ca a durat vreo 10 minute toata operatia si ca a fost destul de adanc dar nu avea fistula asa ca l-au trimis la anatomopatologie sa afle ce.Mi-a mai dat 5 zile de antibiotic, iar ieri mi-a lasat plaga deschisa fara pansament urmand ca duminica sa imi scoata firele ..problema e ca de la antibiotic luat prea multe zile cred ca am facut o infectie vaginala cam urata,ma mananca ingrozitor si am secretii,dar nu miros urat si la intrarea in vagin am ceva alb,tot o secretie care se vede si nu se duce de acolo cand ma spal si am vazut ca e cam umflat.mi-am facut programare la ginecolog tocmai marti si nu stiu dar imi e frica sa nu fie ceva mai grav decat candidoza, pentru mancarimi imi pun comprese cu apa rece sau ma dau cu crema de galbenele.Si as mai vrea sa intreb dupa ce imi scoate firele cam dupa cat timp as avea voie sa merg la sala, vreau sa spun ca e o operatie cam de 1 cm si nu prea ma deranjeaza asa, plus ca nu ridic greutati la sala sau ceva.fac zumba. V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu raspunsuri. Multumesc mult!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Tot medicul iti poate raspunde corect la aceste intrebari.