| LumeaÎnTreiDe a întrebat:

o să fiu operată pentru scoaterea amigdalelor... cei care au trecut prin aşa ceva, vreau să ştiu dacă sub anestezie locă doare? mie mi s-a spus că da? ai mei nu sunt de acord să fac totală 8-)
deci va rog frumos.
fundăăă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, este o experienta destul de traumatizanta doar cu anestezie locala.

Simti si vezi toate fiarele si clestii aia care tii baga in gat si pe nas si pe unde tii mai baga. Nu recomand in general operarea amigdalelor daramite fara anestezie generala.

O mai fi evoluat medicina de pe vremea lu ceasca, dar sunt de parere in continuare ca experienta e traumatizanta (si doare rau). Daca esti si sensibil la chestii d-astea ti se mai face si rau (o frumusete intr-un cuvant).

| DrA a răspuns:

Buna
Si eu iti sugerez sa faci anestezie locala. Anastezia generala nu se merita facuta pentru asa ceva. In principal cu anestezie locala nu ar trebui sa doara. succes

| ღNameღ a răspuns:

Eu mi le-am scos cand eram mica de totbig grin.
Tin minte ca ma anesteziat total si ca aveam un bursuc ca jucarie de plus in fata ochilor si apoi am clipit si am adormit razandlaughing.
In fine, anestezia totala nu doare deloc, pur si simplu nu simti nimic neregula si te trezesti undeva cu o durere extraaordinarA de mare de gat!
Dar gandeste - te putin, anestezia locala doarr pentru ca, daca te-ai duce la dentist si ti-ar face anestezie locala, te-ai speria, te-ar furnica, te-ar durea putin, pe cand cea totala este mult mai buna, crede-mawinking

| dana85 a răspuns:

Fiecare organ are rolul lui in organism, dar cand nu functioneaza normal produce dezechilibre mari. Si amigdalele, daca faci frecvent puroi, pot sa duca in timp la reumatism, boli ale inimii, etc. In legatura cu durerea, nu doare, deoarece te afli sub influenta anesteziei, si nici dupa deoarece este la nivel de tesut operatia.

| gioia a răspuns:

Mie mi-au scos amigdalele si polipii in aceiasi zi si aveam 10 ani. Anestezie locala acum 25 de ani, imi amintesc si operatia si faptul ca nu m-a durut si am iesit din sala pe picioarele mele iar ai mei m-au dus la hotel. Am stat peste noapte acolo n-am facut febra iar in ziua urmatoare medicul mi-a prescris inghetata cata vreau. Pe bune. Daca pana atunci eram racita in fiecare luna cu penicilina si moldamin de atunci nu am mai facut nici o injectie in 25 de ani, asa ca "curaj".

| LumeaÎnTreiDe explică (pentru gioia):

Doctorul a zis ca o sa stau 2 zile internata si o sa imi ia minim 7 zile pana sa ma recuperez complet...cand am ajuns acasă mama mi-a zis (cred ca a zis doctoru ca eu nu prea eram atenta) ca o sa stau cateva ore cu capul nemiscat pentru ca altfel o sa raman cu dureri de cap straight face nu stiu sigur ce sa zic.cred ca e adevarat...e de profesie asistenta

| gioia a răspuns:

Iti spun eu sigur ca nu am stat cu capul nemiscat si nu ma doare capul decat daca ma lovesc, dar pe mine m-a operat un profesor universitar la Bucuresti.

| Andrey11 a răspuns:

Doare dar nu chiar asa de tare. Daca parinti tai nu sunt de acord imi pare rau.Si mie m-a facut cu laseru pe buza si a facut anestezie locala si pe... tot a durat.Bafta

| Misterpablo a răspuns:

Amigdalele au un rol extrem de important in organism si medicii nu recomanda ca acestea sa fie scoase doar pentru o simpla durere in gat sau o inflamatie • Amigdalele sunt un organ de lupta impotriva infectiilor si au un sistem imunitar foarte bine definit, deoarece la nivelul lor se formeaza anticorpi • Medicii de specialitate sustin ca amigdalele se scot doar daca in urma unui puseu de amigdalita acuta, repetat pe parcursul a unu-doi ani, acestea nu se vindeca dupa administrarea unui tratament corect aplicat • Amigdalele se scot doar atunci cand devin un organ bolnav. Dupa scoaterea amigdalelor, gatul se largeste si exista o serie de complicatii care pot aparea. Persoana respectiva are usturime in gat, iar altii fac mai des faringo-laringite. Imediat dupa consumul unor bauturi reci sau la schimbarile bruste de temperatura, persoanele care si-au scos amigdalele sunt predispuse sa faca astfel de boli. "Indicatia noastra este aceea de a nu scoate amigdalele, decat daca este absolut necesar. Multi pacienti care si le-au scos au facut faringita si aveau usturimi cumplite in gat. Va dati seama ca dupa extractie locul ramane gol si gatul se largeste. Alti bolnavi dezvolta o sensibilitate la consumul de bauturi reci, condimente, schimbari bruste de temperatura. Asta variaza de la organism la organism. Am avut bolnavi care au venit la spital pentru ca nu mai suportau usturimea in gat, dupa ce le-au fost scoase amigdalele.

| LumeaÎnTreiDe explică (pentru Misterpablo):

Pai,am fost la consult si chiar doctorul mia recomandat sa le scot...sunt umflate cat mingile de golf
mi se inflameaza din saptamana in saptamana fiindca sunt foarte sensibile, deci acum dilema este daca doare...am inteles ca dupa operatie da, dar in timpul operatiei?