| Anonymus3000 a întrebat:

Este o poveste mai lunga deci o sa trec direct la esential si nu o sa mai umplu nu stiu cate randuri deci: Am fost la doctor si mi s-a spus ca trebuie sa imi scot amigdalele.El vroia sa mi le scoata atunci pe moment dar parinti nu prea au fost de acord ca vestea a venit prea brusc si au hotarat sa se mai gandeasca si daca e sa mi le scoata la toamna prin octombrie. Acum nu stiu ce sa zic. Vrea sa mi le scoata din cauza ca racesc foarte des si eu mai am si alta boala la care o raceala face sa se inrautateasca+ ca mai mereu ma doare in gat. Deci cred ca mi le voi scoate pana la urma. Voi ce parere aveti? Vreu niste avantaje si dezavantaje la scoaterea amigdalelor. Funda

PS: cum e operatia? e usoara? doare? sunt un pic speriat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Deci amigdalele se scot in multe cazuri.
Daca racesti foarte repede atunci e nevoie sa ti le scoata, pentru ca se infecteaza, si apoi iei din nou medicamente si tratamente etc.
Amigdalele sunt ca un fel de zid de aparare, ca sa nu ajunga bacteriile la plamani, daca ele se infecteaza repede, si mai mult ele intretin microbii atunci trebuiesc scoase.
Un avantaj este ca nu vei mai raci asa de repede, si nu te va mai durea gatul.
Un dezavantaj este ca ai putea raci la plamani, pentru ca aerul rece va ajunge direct la plamani.
Nu te speria, o gramada de oameni nu au amigdale din aceeasi problema ca si tine, adica ca racesc foarte repede, si amigdalele tale sunt un fel de focar de infectie.
Despre operatie nu am detalii, dar nu poate fi cine stie ce... vei fi adormit si nu vei simti nimic.
Cand te vei trezi va trebui sa mananci inghetate si multe alimente reci pentru a tine gatul rece, sa se refaca.
In concluzie nu ai de ce sa te temi.
Mai bine scapi acum de amigdale decat sa fi tot timpul ca amigdalita sau chiar amigdalita purulenta(cu puroi).
Te sfatuiesc sa faci ce zice medicul.
Nu are cum sa te doara in timpul operatiei, doar vei fi adormit si probabil anesteziat.
In rest nu le vei simti lipsa, sau probabil iti vei da seama ce bine e fara ele, si fara durerile de gat constante si frecvente.
Succes!

| alexab a răspuns (pentru vlad89c):

Inghetata? Astea-s niste gogomanii care din nu stiu ce motiv sunt crezute de lume. Dupa operatie ti-e gatul numai rana! Abia poti suporta lichidele la temperatura camerei. Temperaturile scazute inhiba multiplicarea bacteriilor si opresc sangerarea ce-i drept, dar se vindeca saracul gat si singur, nu trebuie sa-l chinui.

| vlad89c a răspuns (pentru alexab):

Atunci spune-i la baiat sa bea numai ceaiuri fierbinti sa vedem daca se reface mai repede.
Mai bine sa se vindece cu stimulente si mai repede, decat intr-o perioada lunga.
Asa ca eu ii sugerez doar alimente reci.

7 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Un avantaj ar fi acela că după ce ţi le vei scoate, probabil nu vei mai răci atât de des, şi nu te vei mai simţi atât de rău.pentru că doctorul nu îţi spunea să le scoţi fără un motiv anume.
dezavantajul? este simplu.toţi oamenii, înainte să îşi scoată amigdalele sunt speriaţi de moarte. când de fapt este o operaţie simplă.cel puţin eu aşa am auzit de la cei care au făcut-o, căci eu nu mă număr printre ei.

1.Am auzit că operaţia este una oare care.
2.presupun că da.
3.cel mai probabil o să îţi facă o anestezie, şi după cum bine ştii, când faci o anestezie nu simţi nimiclaughing
4.nu mai fi! cum am mai zis, e o simplă operaţie.
Baftă!

| leacuri a răspuns:

In principui ele au un rol bine stabilit in a nu lasa raceala sa coboare in corp....incearca intai cu tonsilotren... daca nu merge foloseste des propolis nonalcoolic sau tinctura. ar fi biune sa iei niste cordiceps sinensis.

| alexab a răspuns:

Daca nu-ti scoti amigdalele cat mai repede o sa se agraveze starea lor si durerea o sa fie din ce in ce mai puternica. Deci de scos trebuie scoase. N-ai ce face. Pe mine m-au durut un an incontinuu si dupa operatie nu am mai avut probleme nici cu urechile. Avantajul de a ti le scoate in toamna este ca o sa sangerezi mai putin. Caldura determina vasodilatatie, deci pierdere sangvina mai abundenta. In octombrie nu mai e cazul. De durut doare ca naiba. Imediat dupa operatie trebuie sa bei 2 litri de lichide si avand rana in gat, e ca si cum ai inghiti cuie. Depinde totusi si de cum lucreaza doctorul. Pe mine m-a durut doar in dreapta. Sper sa te faci bine!

| palarier a răspuns:

Si eu am patit cam la fel doar ca eu am avut acum cativa ani iar de sambata m-a luat iar nu pot sa dorm mei greu sa beau si sa mananc iar cand stau in pat la plapuma cand ma ia frigu de la raceala cand ma trezesc am temperatura sambata 38-5 iar duminica 38-6