| Didw a întrebat:

Buna kiss
O sa merg la dentist pentru a-mi face o masea, deoarece am carie.
Imi puteti spune si mie daca ma doare:-s? Nu am mai avut niciodata.Nu stiu cum este si as vrea sa fiu informata. Nu am puroi la ea, doar o carie destul de mica. nu este foarte grava.
Multumesc tuturor care veti raspunde kiss!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Medicul hotărăşte dacă caria va fi curăţată sub un anestezic slab (spray pulverizat în zona măselei) sau o anestezie propriu-zisă.
În general nu apare durerea în momentul curăţării cariei, se poate institui şi un tratament la nevoie.
Mergi fără teamă.
Pa, pa.

| Roxy a răspuns:

De ce toti se tem de dentist?laughing
Nu iti face nimic rau...Si daca e o carie mica iti da un spray care iti amoprteste gura si daca e mai mare poate iti face o injectia pe care nu o sa o simti deoarece o sa te dea cu un sprey si os a iti amorteasca si de abia dupa aceea iti da injectia(injectia dureaza vreo 1-2 ore si spray-ul vreo 15 minute)
Si daca cumva trebuie sa ti-o scoata crede-ma ca i mai dureros sa primesti un teanc de carti in cap in joaca(nu tare) de la colegi decat cand iti scoate maseauahappy
Stai linistita ca nu o sa mori de foame ca nu ai voie sa mananci 2 ore dupa doarlaughing
mananci inainte sa mergi la dentist si cu 5 minute inainte de a pleca te speli bine bine pe dinti si gatahappy
:*

| OneMoreGirl a răspuns:

Stai linistita... te descurci tu.nu este atit de dureros.

| ionika17 a răspuns:

Daca este caria mica, nu te doare bafta

| Criss001 a răspuns:

Ah stiu cum e si eu am avut o carie cum sa-ti zic nu doare dar nu pot sa-ti zic nici ca nu o sa simti nimic, o sa simti ca un fior la inceput dar pur si simplu nu te gandi la nimic crede-ma e mai bine asa...mult noroc cu cariawinking