| JohnnyCage a întrebat:

Am o carie mica la maseaua din dreapta de sus. Nu ma doare cand mananc sau beau ceva. Ma indruma mama sa ma duc la dentist sa o repare. Imi puteti spune cum se repara o masea? ( nu are infectie, si mie imi este cam frica de anestezie sad )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DopefLsh a răspuns:

Nu trebuie să-ţi fie frică, dacă nu are infecţie (ţi se putea agrava, ajungănd puroiul la nervi sau pulpa dentară incât să trebuie făcută o extractie,dar, nu te speria, nu e cazul tău dacă ai zis că nu ai, iar de anestezie să nu-ţi fie frică, e doar un ac mic, nici nu-l simţi).Ce-ţi va face? Nimic să te doară, asta trebuie să te intereseze.O să o trateze, probabil o să te mai cheme de câteva ori.Mergi cu încredere şi spală-te pe dinţi!

| JohnnyCage explică (pentru DopefLsh):

Ok. o sa ma duc la dentist sa vad ce pot rezolva. Am mai avut o problema cu o masea (avea puroi care ajunsese la nerv ) si poate ca exagerez sau poate nu dar gingia era foarte umflata (vreo 2-3 cm). Am fost la clinica si imi facuse anestezie. Vreau sa spun ca a trebuit sa bage acel ac de 2 ori in locuri diferite. Era o durere de nedescris sad. Totusi mersi de raspuns.

| DopefLsh a răspuns (pentru JohnnyCage):

Cu multă plăcere.Aşa am păţit şi eu, mi-a dat vreo 3-4 anestezii să prindă pentru că aveam puroi, dar nu o să simţi, cel puţin eu nu am simţit decât o furnicătură.

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ascult-o pe mamica ta pentru ca vrea ce este bine pentru tine.Du-te acum pentru ca se poate complica daca mai stai si chiar o sa te doara.Succes!

| mariutza21 a răspuns:

Asa am stat si eu cu maselele cariate si la una a trebuit sa-mi faca extractie, iar la celelalte la care nu era asa grav, mi-a polizat si mi-a pus ceva acolo. nu te doare, si mai bine te duci acum, nu cand e prea tarziu. Anestezia nu doare, nu se compara cu injectia adevarata, dar decat sa ramai ca mine la aproape 14 ani cu gauri de la extractie...Du-te cat mai curand!