| anonim_4396 a întrebat:

O sarcina ectopica va iesi pozitiv atunci cand faci un test de sarcina? Am cautat pe internet inca am gasit pareri impartite. A mai avut cineva pana acum aceasta problema ori dilema? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Cine ti a pus diagnosticul de sarcina ectopica?

| Laura162 a răspuns:

Majoritatea testelor de sarcina detecteaza hormonul sarcinii (HCG) in urina, care ar trebui sa fie prezent atat in sarcina normala, cat si ectopica. Deci, da, iese pozitiv. Poti sa diferentiezi o sarcina ectopica de una normala la ecografie.

Acestea fiind spuse, exista riscul unui fals pozitiv daca ai luat medicamente cu HCG. Exista si riscul unui fals negativ daca este facut prea devreme, urina e prea diluata sau colectata cu prea mult timp inainte, testul e expirat sau nu l-ai facut corect. Indicat e sa-l faci dimineata (prima urina e mai concentrata) si la mai putin de 30 minute de la colectare.