| lorenmorgan a întrebat:

Buna oare am comtie cerebrala? asera mergeam foarte repede pe scari si priveam in jos si din neatentie m-am lovit in partea dreapta a capului,m-am lovit foarte tare, acum putin infund ochii in cap si ma doare foarte tare partea in care m-am lovit, simt parca se zbate ceva acolo si parca imi amorteste ceva inauntru pe un timp oarecare imi da drumul si din nou simt o greutate si amorteala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Daniel2836 a răspuns:

Bunica mea a avut o comotie acum o luna.
Cu timpul va trece dar stai linistita in pat nu te concentra la ceva. Daca nu trece in 3 zile consulta doctorul de familie sau du-te la un tomograf.
Comotia cerebrala vine din cuvantul din franceza comssion ( soc ). Comotia cerebrala este atunci cand te lovesti foarte tare la cap si creierul se loveste de craniu. In timpul socului creierul face o vanataie intr-un loc cum ar fi zona amintirilor, zona in care se memoreaza ce-a ce inveti etc. Bunicii mele i-a atins zona vorbiri si repeta cam de multe ori aceleasi cuvinte. Daca e o vanatae mica poti doar sa te odihnesti daca e mare ai nevoie de o interventie chirulgicala. Sper sa te fi ajutat. SANATATE!
funda?

| Fran636 a răspuns:

Se poate, mai bine consulti un medic

| Fran636 a răspuns:

Poate se agraveaza si patesti ceva rau