| anonim_4396 a întrebat:

Buna, odata ce s-a instalat starea de urgenta si am stat in casa am avut probleme cu constipatia in alea 2 luni mi s-a spus ca este pe baza de stres) dar prin perioada aia simteam ca o presiune in partea din dreapta mai jos de ficat. Cand mergeam la baie, se mai relaxa. M-am uitat pe net si apare colon iritabil. Am fost la Doctor ar fi un sindrom al colonului iritabil. Ideea e ca acum acea presiune din dreapta persista, oare ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate fi din cauza mîncarii, mincarea in organism se digeră in cîteva zile si daca maninci carne, grasimi tocaturi atunci alea pana ies din corp prin scaun apasa pe colon si colonul la rindul lui fiind plin apasa face presiune pe alte organe ficat splină bilă, deci trebuie atentie ce si cît maninci, numai minca zilnic carne sau fastfood, mai maninca o ciorbă o supă o brinza de vaci un iaurt ca sa detoxifiezi organismul ca acum cu sarbatorile astea care au fost sigur ai mincat sarmale tobă caltabos cîrnati salata boeuf piftie, si organismul se resimte.Ia după fiecare masa un colebil si un triferment sau digenzim sa ajuti organismul in special bila si stomacul sa digere alimentele grele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e niciun colon iritabil. Colonul e in stanga. In dreapta e colecistul si intrarea in intestinul gros, splina.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! In mod normal, universal, daca acuzi simptome cronice, inainte de a ti se pune diagnosticul de colo iritabil, trebuie facuta o colonoscopie. Presupun ca tie nu ti s-a facut, asta din cauza ca banuiesc, esti foarte tanar si nici nu ai pe nimeni in familie cu cancer de colon, iar in aceste conditii sansele sunt infime. In schimb, colonul iritabil afecteaza un procent semnificativ din populatie, in special tinerii. Daca medicul s-a uitat la eco la ficat si vezica biliara si nu a reiesit nimic anormal, atunci este intr-adevar probabil ca simptomele sa provina de la colon (mai ales ca vorbim si despre constipatie aici). Partea proasta este ca nu exista o medicatie anume pentru colonul iritabil, sunt pur si simplu perioade in care se manifesta mai intens si perioade in care te simti mai bine. Partea buna este ca este o patologie strict FUNCTIONALA, asta inseamna ca nu ai nimic structural, totul este in regula, insa nu functioneaza corespunzator datorita sistemului nervos. Cel mai mult te ajuta sa te relaxezi in privinta asta. Odata ce reusesti sa faci asta si sa nu mai stai concentrat atat pe asta si sa iti faci probleme asupra a ceea ce ai putea avea, o sa vezi ca te vezi simti mai bine laughing

| random1620 a răspuns:

Poate e apendicita? Mi se pare ca astea sunt simptomele