| UmbraDeVulpe a întrebat:

La ce doctor trebuie sa te duci ca sa iti spuna daca ai sau nu colon iritabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medic Gastro-entereolog

| dullcat a răspuns:

Mergi intai la medicul de familie, cel mai probabil iar iti inchipui tu diverse afectiuni.

| NLS a răspuns:

La gastroenterolog de exemplu.
Sau la medicina interna.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da.
Te intreba ce simptome ai, si pe baza acestora, stabileste ce alte investigatii trebuie facute:
analize de sânge,
ecografie
endoscopie

https://www.medlife.ro/......limentatie

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca tii regimul prescris de medic si faci sport, nu e atat de grav.
Si maica-mea are, dar nu o incurca prea mult.

Mai nou exista si tratamente care dau rezultate partiale.
Bacterii care regleaza flora intestinala, etc.
Iti va spune medicul daca se vindeca de tot sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pun pariu că tot tu erai și acum vreun an parcă speriat că ai făcut atac cerebral după ce ai dat cu capul de la tocul ușii de la mașină parcă, dacă nu oricum, ăsta e semn clar de ipohondrie de exemplu
Persoana de care îți zic, îți tot apăsa ganglionii că cică îi verifică, apoi o dureau puțin din cauza apăsatului și se speria de mama focului că vai ce boală gravă are... Își provoca intenționat scaun de mai multe ori pe zi pentru că credea că e constipată, etc, mergi și tratează-te sau mergi să fi sigur la psihiatru că se poate agrava dacă ai o formă mai ușoară acum, și dup-aia trebuie să te ducă alții că tu nu o să mai vrei.
Sper că nu mi-o iei în nume de rău că am fost așa brutal, dar e spre binele tău.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns:

După cum s-a mai zis, la gastroenterolog trebuie să mergi.
Îți dau un sfat, roagă-te să nu-ți facă colonoscopie, e una dintre cele mai invazive și neplăcute experiențe pe care o vei avea în viața ta, practic îți bagă un tub de cauciuc cu o cameră prin anus până la colon, tubul are în jur de 130, 160 cm, treaba poate dura până la o oră, după care sigur nu mai ești virgin laughing
Părerea mea e să mergi la un psihiatru mai bine, pari a suferi de ipohondrie mai degrabă, și rămâi și virgin laughing

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Asta doar doctorul știe, dar poate fi și o simplă balonare datorată alimentației, în aceste cazuri există în farmacii medicamente care sparg bulele de gaz din intestine și te scapă de balonare, eu foloseam kebene într-o vreme.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu știu pentru că nu am avut, dar din câte am auzit ai mereu stări de rău indiferent ce mănânci, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Părerea mea e că n-are, rău e normal să-ți fie din când în când, poate ai mâncat ceva stricat, sau nu ți-a căzut bine, poate mănânci greu, și atunci e normal să ai disconfort uneori.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Asta tu decizi, dar dacă te simți rău normal că mergi la medic.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru mastadont):

Si cand te gandesti ca fetele de pe OF si cele care presteaza in fata camerei fac tot felul de colonoscopii cu obiecte BDSM...

| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ți-am spus mai sus, dacă nu te simți bine te duci. În rest, recomand o vizită la psihiatru în primul rând, acesta ar putea să te scape de ipohondrie, boală care te face să-ți imaginezi alte boli, cum că ai fi mereu bolnav. Am cunoscut și eu o persoană cu ipohondrie și doar acesta a ajutat-o, însă a trebuit să fie dusă cu forța căci nu voia să creadă că bolile astea sunt închipuite, deși toți doctorii îi spuneau că nu are nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Dacă și eu, un anonim de pe un site oarecare deja te suspectez de această boală prin întrebările repetate și obsesive ce crezi că o să zică medicul psihiatru? De unde ști că nu ai ipohondrie? Ai fost la psihiatru și i-ai expus toate problemele tale și a zis că nu ai ipohondrie?
Asta e ciudat cu ipohondria, cei care suferă de așa ceva au orice altă boală, dar ipohondria nu au cum, că de fapt ei sunt bolnavi... De ce să mă duc eu la psihiatru când am atâtea alte probleme, cu stomacul, măselele, frigul, căldura, etc? Pentru ipohondri, singura boală de care sunt siguri că nu o au este chiar ipohondria.
Și știu ce vorbesc, am cunoscut pe cineva care a trecut prin așa ceva și nu e fun deloc, dar mai greu e până ajungi și discuți cu un psihiatru, doar el te poate ajuta în asemenea cazuri.

Răspuns utilizator avertizat
| mastadont a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu neapărat doare dar e inconfortabilă, caută pe net dacă nu mă crezi.

| doareu68 a răspuns (pentru mastadont):

Am facut luni colonoscopie, si pot sa ti spun ca nu ai dreptate deloc. Sa nu mai zic ca esti sarcastic in legatura "virginitatea".Nu prea se glumeste pe teme de genul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Gastroenterolog