| NonZarek a întrebat:

Salut, îmi poate scrie cineva un regim alimentar cât se poate de complex pentru simptomele colonului iritabil? Am fost la doctor și a spus ca am colon iritabil, a zis sa țin regim dar nu mi-a spus exact ce trebuie sa mănânc și ce nu.
Mi-a scris o serie de medicamente și atât, aveți ceva sfaturi în plus pentru a elimina cel puțin sunetele din intestine? Alea sunt foarte deranjante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic nutritionist cu diagnosticul pus de medicul la care ai fost si vezi ce regim i ti va da in functie de vîrsta ta si de istoricul familial, este ceva genetic colon iritabil se moșteneste din familie, dar se accentueaza de la stilul de viață mincarea asta plină de chimicale de otravă asta ne omoară incet dar sigur.

| NonZarek explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mama are aceleași simptome ca și mine, doar ca pe mea nu o deranjează sunetele de aceea ea nu face nimic în privința asta, apoi dacă ma gândesc și surorile ei la fel.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NonZarek):

Deci este clar mostenire genetică exact cum am bănuit. Nu prea ai ce sa faci decat sa fi atent cu mincarea.

| xerxes1 a răspuns:

Renunta la carne pentru o perioada, in special cea di comert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la grasimi, prajeli, la alimentele semi-preparate, incearca sa mananci mai mult carne de pui slaba o perioada. Nu mai manca dulciuri.

In concluzie, mananca carne de pui, multe legume, fructe (ai grija sa fie cat mai naturale pentru ca nici chimicalele nu fac bine si distrug stomacul)