| anonim_4396 a întrebat:

Buna,parca dintr-o data mi s-a umflat burta si putin in partea pelviana. Aveam dureri cand apasam, parca ma dureau muschi.Menstruatie luna asta am avut-o pe 12 aprilie(ce curgea putin dar a tinut 5 zile) dar a fost putin ciudata ca dupa ea au mai curs cateva picturi de culoare roz.Iar luna trecuta a fost pe 19.Am facut un test de sarcina pe 24 aprilie dar a dat negativ.Am devenit foarte paranoica precum ca as fi insarcinata chiar si dupa test, deoarece cunosc multe cazuri unde au avut menstruatie peste sarcina si a dat negativ testele cand erau facute devreme.Am facut o programare la ginecolog si am zis ca as dori sa aflu daca sunt insarcinata,insa ma intreb daca nu cumva e prea devreme sa se observe asta la o ecografie? Dar sunt foarte speriata din cauza ca mam umflat dintrodata. Burta ca burta dar pare si putin din zona pelviana venind,iar daca incerc sa imi trag burta ma doare, de obicei cand trageam nu se mai observa nimic. Opini va rog, deoarece traiesc in panica cu zi ce trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Insarcinata de cand? Daca ai avut menstruatie in 12 aprilie? Din 12 sau mai exact probabil ca 20-24 si pana acum nu avea cum sa ti se umfle burta nici daca era sarcina, schimbari vizibile la corpul unei gravide (in afara de lipsa ciclului menstrual) apar doar dupa luna a 3-a, si atunci se poate vedea sarcina si la echograf, insa tu in ultimele 3 luni ai avut menstruatie, asa ca extrem de putin probabil sa fii insarcinata.
Insa mergi la medic, un control nu strica oricum. Probabil ca problema ta e una de natura digestiva: esti balonata. Scaun ai? E normal?

| notyourbusiness23 a răspuns:

Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.

Eu zic ca mai bine mergi la un ginecolog. El e in masura sa ti spuna ce ai.