| AnImElOvErBuTiDkQ7 a întrebat:

Buna, pe 26 Mai s-ar putea sa fiu pe stop, voi fi la scoala si este prima oara cand mi se intampla, imi puteti spune ca ar trebui sa-mi iau cu mine, daca am de stat 8-9 ore sau chiar 10? Cate tampoane imi trebuie? Ma tine cam 4-5 zile. Imi trebuie pantaloni de culori inchise? Pantaloni largi sau colanti? Va rog sa ma ajuta-ti! Multumesc, dau Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~pe 26 Mai s-ar putea sa fiu pe stop, voi fi la scoala si este prima oara cand mi se intampla~

- ciudat, ești la prima și știi deja data?

"Imi trebuie pantaloni de culori inchise? Pantaloni largi sau colanti"

hai pe bune?

| Lizuca1234 a răspuns:

Salut. Depinde de : fluxul cu care îți vine( mult, moderat, puțin), de durere, dacă ai sau nu. Prin urmare, indiferent de acestea, trebuie sa ai la tine minim 5 absorbante, unul se ține maxim 3 ore, dacă se umple mai repede, îl schimbi. Mai ia la tine nurofen, în caz ca te va durea burtica. Chiloței normali, nu tanga, deci îți poți lua blugi nu largi dar nici prea strâmți. Se vede ca ești la început! Poți avea la tine și niște ciocolata, pentru ca avem pofte de dulciuri în perioada asta. Succes!

| Dintrebare a răspuns:

Buna. Sa ai la tine nurofen pentru ca s-ar putea sa ai si dureri de burta sau de spate. Si poti sa iti pui o pereche de chiloti, un absorbant sau doua, un pachet mic cu servetele umede si eventual o pereche de pantaloni de schimb

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti o pereche de chiloti de bumbac nromali si poarta blugi de culoare inchisa, preferabil negri.
Sub nici o forma colanti, ca se vede tamponul si daca nu esti invatata cu el se poate muta si te poti pata sau arata urat.
Ia-ti mai multe tampoane la tine, intr-un pachetel sau plic de cosmetice, ca sa te schimbi la fiecare 3-4, ore sau cand este nevoie.
Nu uita sa te speli pe maini inainte sa schimbi tamponul, sa eviti sa atingi usa cu mainile curate si automat dupa schimbare, sa te speli serios, cu apa si sapun.

| AnImElOvErBuTiDkQ7 explică (pentru Dintrebare):

DIN FERICIRE nu am dureri de burta, inca, dar ms mult de ajutor

| AnImElOvErBuTiDkQ7 explică (pentru sierra1):

Stiu data ca se calculeaza cu 28 de zile dupa ciclu, cred

| AnImElOvErBuTiDkQ7 explică (pentru Lizuca1234):

Boxeri sunt ok? Mama zice ca da (nu am tanga, am 11 ani?)

| Lizuca1234 a răspuns (pentru AnImElOvErBuTiDkQ7):

Da, sunt ok boxerii. Nu te agita prea mult, este totul normal și sănătos!