| xJuke a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu un baiat de 5 luni. Eu sunt si am fost mereu genul de persoana care prefera sa lase de la ea, sa se faca ca nu vede sau ca nu o deranjeaza anumite lucruri numai pentru a evita o cearta, care isi tine supararile pentru ea. Nu imi place sa ma plang sau sa fac reprosuri. Din cauza asta par foarte sigura pe mine si indiferenta, par mereu ca nu pun suflet mai ales intr-o relatie, dar nu e deloc asa... tin toate frustrarile astea in mine si, chiar daca pe dinafara par mereu fericita si zambitoare, inautru sint cum ma daram incet incet.
In relatia asta de 5 luni au fost clipe in care am suferit mult, dar au fost si clipe fericite. A fost intre noi a atractie de la inceput si in timp am ajuns sa tin foarte mult la el. Si din cauza asta i-am trecut cu vederea toooooooot ceea ce m-a facut sa sufar... treceau (si inca trec) zile intregi fara sa ma sune, fara sa vrea sa ne vedem, fara sa dea vreun semn de viata sa stiu daca e bine. Apoi, in sfarsit ne vedeam si erau cele mai fericite clipe. Nici nu stiu cum sa explic dar e ca si cum atunci cand suntem impreuna parem cel mai fericit cuplu, pentru ca stie exact ce sa spuna si ce sa faca ca sa ma faca sa ma simt perfect, dar asta se intampla multe prea rar... in restul timpului e foarte indiferent. Odata la nu stiu cate zile il apuca dorul de mine si atunci vrea sa ne vedem sa stam ore intregi impreuna si ma trateaza minunat.
Problema mea e ca nu am putut niciodata sa ii spun ce ma deranjeaza la el; pur si simplu nu pot. Ce sa ii zic? ca ar trebui sa ma sune mai des, ca as vrea sa imi zica seara noapte buna si sa ma conduca la scoala dimineata? nu avea timp pana acum sa isi dea si singur seama de asta?
Oricum... simteam ca imi ajunge si ma hotarasem acum vreo 2 zile sa ma despart de el cu prima ocazie cand avem timp sa vorbit, dar nu s-a ivit, pentru ca nu a binevoit sa ma cheme sa iesim. Azi eram cu o prietena in oras si ne-am intalnit intamplator cu el si cativa prieteni de-ai lui si alti prieteni comuni. I-am salutat pe toti odata, ca n-am stat sa ii salut pe fiecare in parte si am trecut mai departe, fara sa stau sa vorbesc cu el sau sa il salut in mod special. Am zis ca nu mai are rost sa ma amagesc daca tot vreau sa ma despart de el cat de curand. Ajung acasa mai tarziu si vad ca imi lasa un offline ca l-a durut ce am facut si ca a fost urat din partea mea.
?! nici acum nu inteleg daca chiar asa de prost e incat sa nu isi dea seama ca ma deranjeaza ce face el? trebuia sa ii dau eu instructiuni de la inceput de gen: uite asa se face, trebuie sa suni, trebuie sa te intereseze, trebuie sa fii dragut cu mine tot timpul nu numai cand ti-e dor de mine?
Iar eu acum nu stiu ce sa ii raspund... sa ii zic tot ce m-a deranjat in astea 5 luni? ar veni cam brusc fiinda nu am avut niciodata destul curaj sa ii reprosez tot ce m-a deranjat. Lui i se pare ca totul e frumos intre noi, ca nu trebuie sa faca nimic, pentru ca oricum nu i-as reprosa niciodata nimic.
Eu cred ca el e sincer cand zice ca ma iubeste, dar pur si simplu nu mai pot sa ma consum in fiecare zi gandindu-ma ce naiba face de nu suna si nu vrea sa ne vedem. Acum nici eu nu sunt absurda, nu sunt genul care ar sta cu prietenul non stop sau care ar vorbi zi si noapte cu el la telefon, in niciun caz. Dar el chiar nu face niciun efort in relatia asta, si apoi cand O SINGURA DATA ma comport "urat" cu el, imi spune ca l-a durut.
Scuze ca am scris atat, dar chiar nu stiu ce sa mai fac. tin la el si nu vreau sa ma despart de el, dar simt ca mai mult rau imi fac daca lucrurile raman asa. Ar putea vreodata sa se schimbe daca ar intelege ca ma deranjeaza ce face? Si ce sa ii zic, sa iau de la inceput povestea cu cele 5 luni de indiferenta si sa ii explic cum si cu ce a gresit? pur si simplu nu stiu ce sa fac, vreau sa ii pese...sad

Răspuns Câştigător
| sylar2007 a răspuns:

Uite printr-o chestie din asta am trecut si eu cu o fata, diferenta e ca eu i-am zis ce ma deranjeaza, dupa un timp.chestia e ca un om care nu isi da seama ca ce face e gresit, chiar si dupa ce ii spui nu constientizeaza.eu i-am spus ei, ce am rezolvat? cateva zile a fost ok iar dupa iar a inceput.pentru ca pur si simplu nu a constientizat ca ce face e GRESIT iar daca nu constientizeaza asta poti sa ii zici de mii de ori, degeaba.Si ce mi se pare mie de porc e ca pe el l-a durut ca tu te-ai comportat asa cu el dar pe tine,, nu''te-a durut ca el avea timp sa iasa cu prietenii dar nu avea timp sa iasa cu tine sau sa iti dea telefon.stii ce cred eu? ca el are timp de tine cand prietenii lui nu au timp de el,crezi ca te iubeste? un om care te iubeste te pune pe primul lor si nu poate sa stea cateva zile fara sa iti vb, nu isi pune prietenii pe primul loc, si e corect.cum sa te acuze pe tine cand tot el era cu prietenii si tot el nu da telefon, nu vezi ca asta e nesimtire?

| xJuke explică (pentru sylar2007):

Stiu ca ai dreptatesad dar pur si simplu nu il inteleg.Adica... Pe de o parte el isi face planuri cu mine pentru revelion si vara viitoare, sa mergem impreuna pe nu stiu unde si crede ca totul e bine intre noi, si pe de pe alta parte se comporta asa... El de fel pune suflet in tot ce face, adica nu pot sa cred ca nu ii pasa deloc de noi, dar prea nu face niciun efort.
Oricum, mersi mult pentru raspuns, e bine sa stiu ca sunt si baieti care inteleg si carora le pasa...

| sylar2007 a răspuns (pentru xJuke):

In ziua de azi si fetele gresesc la fel de mult ca baieti, iti inteleg suferinta si inteleg si ca vrei sa crezi ca lui ii pasa, dar cu cat amani mai mult despartirea cu atat va fi mai greu.Cand iubesti vrei sa simti ca iubesti,vrei atentie, vrei sa fii pe primul loc chiar daca niciodata nu ai pune sa aleaga intre tine si altcineva, vrei sa vezi ca ii e dor de tine daca nu o/il vezi un pic... cerem ceva normal nu cerem luna de pe cer.Iti doresc toata fericirea din lume si gandeste-te ca,cu cat amani mai mult cu atat durerea va fi mai mare,iar daca ii spui si zice ca regreta,perioada frumoasa va tine putin si apoi va fi iar ca inainte,si te vei simti cea mai proasta persoana din lume, chiar daca nu e asa, ci doar ai vrut sa dai o sansa iubirii.

| xJuke explică (pentru sylar2007):

M-am hotarat o sa ma despart maine de el, chiar daca e ziua lui si o sa i-o striclaughing) dar nici eu nu mai pot sa suport situatia asta. mersi din nou

6 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Daca spui ca va intelegeti atat de bine cand va vedeti, ai putea sa ii zici ca vrei sa isi dea interesul mai mult si sa se implice( daca tot zice ca te iubeste ). nu cred ca ar fi indicat sa ii zici ca in astea 5 luni ai tinut atatea frustrari in tine...
pur si simplu arata-i ca vrei mai multe de la el si urmareste ce face in continuare.

| anka89 a răspuns:

Ceea ce tu ai gresit si trebuie sa stii este ca nu ii bine sa lasi de la tine tot timpul sau daca te deranjeaza ceva sa nu ii spui! tot ceea ce ne deranjeaza la altii trebuie sa le spunem pe moment, deoarece se aduna, se aduna si la urma ar putea izbucni o cearta in care sa nu te poti controla si sa spui cuvinte grele pe care dupa ceea nu ai cum sa le iai inpoi.Despre prietenul tau,am impresia ca esti cam singura in aceasta relatie,si imi dau seama de asta pentru ca nu ii spui ce te deranjeza doar pentru faptul ca il iubesti atat de mult incat nu vrei sa il pierzi, adica intr-un fel ti-e teama.O relatie fara sa discutati nu are rost, este nevoie de comunicare pentru a sti ce vrea partenerul. Daca tu nu vorbesti nucu al nu ai cum sa stii ce vrea de fapt de la aceasta relatie.Si inteleg ca nu vrei sa vb intruna la telefon sau sa fiti tot timpul impreuna, dar oricum ori sunteti impreuna ori nu. Poate el nu vrea sa vada ca tu tii la el sau poate nu pune pret pe asta, tocmai de aceea trebuie sa vb cu el.
Il intrebi clar ce vrea de la aceasata relatie sa iti dai seama si tu ce trebuie sa faci. Poate el nu vrea ceva serios

| georgian20 a răspuns:

Explica-i toate lucrurile astea si lui si daca nu intelege parerea mea e sa te desparti de el parera mea acum ramane la alegerea te