| AnastasiaSt a întrebat:

Buna!
Pe fond de emoții, pozitive sau negative, ori, pe fondul stresului sau al fricii, am observat ca-mi cresc instantaneu tensiunea și pulsul.
De obicei, le am normale. Dar in situațiile pe care vi le-am zis, acestea cresc brusc si foarte mult.
Ati trecut prin asa ceva? Oare este normal?
Mentionez faptul ca, atunci cand mă calmez si ma liniștesc dupa o emotie, tensiunea și pulsul revin la normal, fără medicamente. Trebuie doar sa incerc sa ma calmez ca sa fiu bine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

E normal și eu pățesc la fel plus ca de la anxietate mai creste la mine pulsul și tensiunea. Daca in mod obișnuit, când ești relaxat nu ai tensiunea și pulsul mărit nu e nevoie de tratament și nici de doctor..Doar daca le ai mereu mărite atunci să îți faci o problema.Sanatate;

| AnastasiaSt explică (pentru AvalohAlyn):

În mod obișnuit, tensiunea și pulsul sunt normale.
Doar cand ma panichez sau am vreo emoție, ele cresc. Si da, sufăr si de anxietate, din pacate. Multumesc mult pentru raspuns!

7 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Logic ca este normal, rasul, plansul, frigul, caldura etc. influienteaza pulsul, tensiunea.

| AnastasiaSt explică (pentru nicu991):

Asa e. Multumesc mult pentru raspuns!

| Mmn a răspuns:

E normal..la toata lumea e la fel

| ovidiu29asd a răspuns:

Este ceva absolut normal la orice om si ceva ce nu poate fi controlat, sau iti trebuie ani de antrenament sa le poti controla. Pe fundamentul asta s-au facut si detectoarele de minciuni

| AnastasiaSt explică (pentru ovidiu29asd):

Wow, nu stiam asta cu detectoarele de minciuni.
Multumesc mult pentru raspuns!

| Elena_Maria_1993 a răspuns:

Si eu patesc asta...nu stiu daca e bine ce se întâmplă. nu cred, eu am un control la un cardiolog si un medic endocrinolog. Corpul reacționează emoțiilor noastre, insa trebuie sa prevenim sau sa,, tratam" asta