| mariazet45 a întrebat:

pe sotu meu il doare foarte tare in partea stanga sub coasta, a fost si a facut un ecograf sai i-a zis ca nu are nimic ca il doare din cauza gazeleor. Anlizele ii sunt bune cu exceptia colesterol 265 si TGP120. Are 52 de ani nu a fost pre bolnavicios doar de vreo 3 ani are ceva sangerari anale, ii mai curge sange din nas din cand in cand si ceva dureri de stomac primavara si toamna, cu un regim alimentar acestea le mai tinem sub control, dar durerea aceasta il scoate din sarite. Sa nu imi ziceti sa merg cu el la medic ca nu il pot convinge sub nici o forma. A luat ceva medicamente de colesterol si heptoprotect pentru ficat dar nu a mai repetat analizele, pna prin februarie cand i se va face analize la serviciu acestea fiind obligatorii stam asa in ceata. Poate stiti vreun medicament, daca vi s-a mai intamplat sau ati mai auzit pe cineva va rog?
As fi forte bucuroasa da mi-ar rasounde si brigaela. Multumesc si scuze ca am scris prea mult /

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maria, de multe ori durerile astea din stanga au legatura cu hiperaciditatea (stomacul este de obicei in jumatatea stanga a abdomenului superior). Sotul meu se plange de astfel de dureri care au cedat foarte bine la famotidina. Asociaza si niste carbune medicinal (face minuni impotriva gazelor).
Pe mine m-ar ingrijora sangerarile alea nale si, daca nu depasesc limitele decentei, am sa scriu aici ceva care poate ajuta si alti oameni: daca sangele din scauna inveleste fecalele, nu se amesteca cu ele, atunci sangerare provine probabil din niste fisuri anale sau hemoroizi, desi ar trebui facut un consult chirurgical si stabilita cu certitudine sursa sangerarii. Insa daca sangele este amestecat cu fecalele, atunci sursa de sangerare e situata ceva mai sus si e nevoie de investigatii URGENTE (poate fi o tumora pe colon).

| micurutza2005 a răspuns:

Deci si colesterolul e destul de mare si TGPtrebuie sa fie mai mic la barbati ca sa fie normal deci e si acela crescut si aceea e o analiza a ficatului, deci poate a avut o hepatita de care nici nu a stiut ca a facut-o sau e ceva cu ficatul de e asa mare acea analiza trebuie facute mai multe investigatii nu e de joaca daca e ceva mai grav si el asteapta pana nu stiu cand si e mai rau si oricum nu se simte bine nici acum dureri de stomac daca face un ulcer perforat pana in februarie o sa-i placa sau o hemoragie digestiva, pentru ca nici sangele in scaun nu imi place ar fi bine sa fie numai de la hemoroizi dar daca nu e de la ei deci trebuie mers la medic si investigat mai amanuntit eventual la alt dr.sa vedeti de unde vin exact aceste simptome, i curge sange si din nas nici asta nu e bine poate fi anemic de la sangele pierdut si prin scaun si pe nas si atunci va avea nevoie si de fier, sau poate fi de la tensiune marita sau o fragilitate capilara, venele sunt slabite si se sparg usor pentru asta din nas e bun si vit. C cu K care opresc sangerarile din nas si tarosin (cred ca asa se numeste) intareste venele sa nu se mai sparga asa usor.eu am avut 2hepatite si A siB si asa eram si eu cand era mai sensibil ficatul pana s-a refacut tot imi curgea sange din nas si eram mai palida si trebuia sa iau fier pentru anemie si esentiale si silimarina refac ficatul si va scadea si TGP sa nu mai fie asa mare si cu ceva vitamine de ex.vitamax sau altele se va simti mai bine si nu va mai sangera pe nas dar daca se repeta va trebui sa mearga la orl sa i cauterizeze acea vena care i se tot sparge din nas deci nu e de joaca cu sanatatea ca uneori poate fi si prea tarziu sa mergi la dr.si trebuie luate in serios aceste simptome pe care le are pentru ca ele vin deundeva nu sunt asa aiurea sa-l deranjeze doar niste gaze asa de tare daca e ceva la colon, intestine deci sa mearga la un dr de interne si sa rezolve si cu sangerarile si durerile si analiza aia TGP ca nu tocmai buna cum a iesit. sanatate si poate lua ce am zis mai sus poate se va linisti rau nu au ce face niste vitamine si celelalte dar trebuie aflata cauza si de aceea trebuie convins sa mearga la gastroscopie cu stomacul, interne, chirurgie cu sangerarile anale, orl cu cele nazale daca nu i trec cu ce am zis eu. sanatate si astept vesti.

| mariazet45 explică:

Sangerari anale nu sunt amestecate cu fecale, nu sunt cheaguri ci doar sangue curat zice ca ii curge inainte sau dupa scaun, dipa ce simte o fierbinte ala in stomach, dupa ce se iese cu acel scaun se linisteste si nu il mai doare asa tare stomacu s-au mai rarit acele simptome are doar probleme cu partea superioara stanga a stomacului, poate fi splina?