| anonim_4396 a întrebat:

Help!
De 3 zile am dureri din ce in ce mai mari in dreapta sub coasta, cu stări de voma.De ieri nici pofta de mâncare nu mai am, și sunt F albă la fata. Ma simt umflata și am impresia câteodată ca ma doare toată partea dreapta. Sunt operata de apendicita, deci nu poate fi vorba de asta..Am fost la medicul de familie și mi-a dat Fiobilin și Nospa, pentru fiere. Dar tot nu îmi trece. Mâine ma voi duce sa îmi fac analizele la ficat, dar sunt foarte panicata. Precizez ca acum doua luni am făcut un ecograf și mi-a spus ca la ficat nu am nimic, am o fiere puțin leneșă. Dar nu aveam durerile astea atunci... Durerile au început in weekendul acesta după ce am tot urcat pe munte cu o mașina de off-road și m-a tot zdruncinat. Ce credeți ca ar putea fi?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil o criza de fiere.
Trebuie sa stii ca, criza de fiere dureaza intre 3 si 10 zile, timp in care te doare in dreapta, sub costa pana in spate, uneori nici sa respiri nu poti, in stari grave vomiti, te doare capul.
Ce ai tu, este o criza usoara de fiere, daca nu ai ajuns inca la duerri mari de cap, dureri de spate si voma in spasme!
Asta trece usor cu regim alimentar serios si odihna.
Nu-i nimic de speriat, esti una din milioanele de persoane care experimenteaza asa ceva.