| micurutza2005 a întrebat:

Buna poate cineva sa explice mai bine fenomenul urmator ca eu nu gasesc explicatia corecta:se spune ca e normal sa cada pe zi 100 de fire de par da, mie imi cade cu pumnul si nu mai stiu ce sa fac peste tot numai parul meu e. DE CE copiilor nu le cade parul daca e normal sa cada atata par fiicei mele de ce nu-i cade nimic, nici un fir nu vad, desi are parul mai slab si mai subtire decat mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 20pamy a răspuns:

Buna. am avut si eu aceeasi problema si am luat niste tablete de la Nature's Bounty, vitamine pentru par. Se iau cate 1 tableta pe zi. Flaconul are 65 de tablete, deci ajunge pentru 2 luni. Este recomandat sa folosesti si un sampon pentru caderea parului. Eu am incercat un sampon cu proteine de la Himalaya Herbals. Si sa stii ca sunt rezultate. Multa bafta!

8 răspunsuri:
| micurutza2005 explică:

Pentru LAVYLAVY fiica mea are doar 4ani da nu inteleg ce zici problema e a mea cu caderea si tu ma trimiti cu fiica la dr care nu-i cade nimic doar ca asa e parul ei seamana cu a mamei mele desi am tuns-o cand era mica cheala tot asa subtire ia crescut si moale si eu am par mai gros mai bogat si al meu se rupe la uscat la spalat la pieptanat si cade destul, am fost la derma si endocrinologie si parca as vorbi cu peretii nu cu dr.cand le-am zis, asa cade el a zis, din cauza stresului ca spala-te cu aia ba cu ala etc si tot eu am fost nimic nu m-a ajutat sa nul mai vad cazand desi analize mi-am facut si nu am lipsa de calciu etc toate sunt bune si totusi el cade si sia schimbat de cativa ani structura parca nu mai e asa bogat si se ingrasa foarte repede se incalceste de parca e inodat cand ma piaptan desi am o perie buna din lemn nu plastic e moale si nu zgarie nu mai stiu ce sa fac in ziua de azi pana si copiii au stres si tot nu le cade parul si eu ...nu inteleg nimic...

| micurutza2005 explică:

Pentru MICADOCTORITA ce dulce esti:nu cumva sunt gravida? nu draga si nici nu pot acum sa ma gandesc la asta pana termin scoala ce o am desi sotul si fiica mea ma bat la cap cu" fratiori"si am promis eu facand tratamente si asteptand 10 ani sa o am pe fiica mea, ca voi mai face unul, mi-e greu si nu mai vreau cezariene.sa iti spun ceva legat de caderea parului, cand eram gravida nu imi cadea nimic si eram bucuroasa ca am rezolvat de la sine problema cu caderea lui, dar dupa o vreme dupa nastere iar a inceput sa cada si nu dintr-un singur loc ci asa in masa per ansamblu sau cum sa zic numai ma trezeam pe masura ce trecea timpul ca nu mai e asa voluminos ca e mai subtire ca se rupe ca e fragil etc. poate cum zici de la toroida am avut acum ceva ani probleme dar acum nu mai sunt zice dr. endocrinolog ca sunt bine cu analizele ultima data cand le-am facut, dar poate e cu alta glanda care nu a investigat-o nu stiu dar tind sa cred ca tot pe baza hormonala se poate sa fie pentru ca orice am luat de cadere si revalid si altele si vitamine si fiole pentru par tot a cazut si cade si ma enerveaza ca dr nu face nimic in sensul ca nu mai suport cat de repede se ingrasa parul si nu eram chiar asa acum cativa ani doar o zi jumate arata bine iar apoi se ingrasa si nu mai are volum. de regenerat vad ca al meu se "regenereaza"intru-na de cade asa, sau e intr-un stres permanent, vitamine nu ma pune sa iau ca ma simt bine si nu am chef sa ma ingras iar peste ceva ani de la ele ca am luat destule inainte. deci ma depaseste si aceasta problema si nu o pot rezolva ca la dr nu mai stiu la care sa merg sa ma ia in serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Depinde si de varsta micutei tale.
Cel mai bine ar fi safaci o vizita la medicul de familie, la un dermatolog... Desi nu cred ca ar fi ceva garv, ar fi bine sa te duci la medic cu fetita ta. Daca parul este mai subtire si mai slab, cred ca este normal ca parul sa nu cada asa de mult.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@micurutza am vazut si raspunsul tau de la cealalta intrebare, chiar nu stiu ca sa-ti mai spun- incearca tehnici de autocontrol in problema aceea.
Acum despre caderea parului:
1. infectie- daca exista doar o anumita zona din care cad firele, dar nu cred sa fie cazul aici
2. stress- la fel patesc si eu cand trec prin perioade mai dificile din viata mea
3. regenerare- toti schimbam '''blana'' din cand in cand
4. afectiune tiroidiana
5. lipsa de anumite vitamine sau minerale
Pe langa rezolvarea data de medic daca e cazul, ai putea sa incerci Revalid- exista capsule, sampon sau alte suplimente naturale impotriva caderii parului. De asemenea poti intreba la farmacia naturista-au tot felul de lotiuni destule de eficiente- eu acum cativa ani am folosit ceva de la Elmiplanat dar din pacate nu imi amintesc numele.
Incearca si o alimentatie mai sanatosa, fara grasimi multe si toxice cum sunt cafeaua si tutunul- nu-mi amintesc daca ai precizat ca le consumi sau nu, scuze.
Ma bucur ca fetita ta nu are probleme, asa e si normal, copiii sunt mult mai echilibrati decat noi adultii din punct de vedere al sanatatii. Fiecare om pierde un anumit numar de fire in fiecare zi- difera la fiecare.
Sanatate!
Ooo, acum mi-a picat fisa- dar sa nu te superi- mai in gluma mai in serios- nu cumva esti gravida? Pt ca unele simptome s-ar potrivi aici: te speriiusor, iti cade parul, inima iti bate mai repede... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza'ma... Intelesesem gresit. Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of micurutza...eu trageam sperante ca esti...winking
Chiar nu stiu ce sa te mai sfatuiesc, nici eu nu prea am experienta sunt la inceput, nu pot sa-ti spun decat ce am invatat pe la faculta.
Mai incearca cu tratamentele naturiste si poate-poate dai de un medic competent care sa te ajute sa-ti rezolvi problemele. Sa speram ca e ceva trecator si vor veni zile mai bune! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Copii nu sunt atât de stresați ca adulții, nu sunt dereglări hormonale semnificative, etc., pe când noi numai griji și nevoi.
Consultă un medic dermatolog, analize de sânge.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei parul destept paraseste capul prost.sau e invers.habar nu am.nu vreau sa jignesc.si la mine s-a cam dus tabla pe casa.adica ...chelesc.asta e. nu-mi place da...eu zic ca prost nu sunt.deci parul e de vina.