| RDM a întrebat:

Port aparat dentar de 2 luni şi ceva şi niciodată nu mi s-a spus că ar fi necesară vreo extracţie. De când port aparatul, toţi dinţii s-au mişcat, cu excepţia unuia care trebuie să se rotească şi nu prea şi-a schimbat poţizia. Ultima dată când am fost la dentist mi s-a spus că trebuie " să-i facem loc dintelui".
Credeţi că ar fi necesară o extracţie? Am înţeles că sunt şi probleme care se pot rezolva fără extracţie, deşi la început nu pare a fi aşa. Nu aş vrea să accept extracţia.
Sper să-mi răspundă persoane care au trecut prin aşa ceva sau care ştiu despre ce este vorba.
Mulţumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil va fi nevoie de o extractie, dar medicul tau stomatolog este cea mai potrivita persoana care sa iti spuna ce trebuie facut.
www.i-medic.ro

| Clarodent a răspuns:

Buna,

De cele mai multe ori specialistul ortodont iti poate spune la momentul prezentarii planului de tratament daca este nevoie de vreo extractie sau nu.
Ce inseamna "sa faci loc dintelui?"
Daca nu ti-a mentionat nimic de la inceput, inseamna ca nu este nevoie de extractie. Te sfatuim sa ceri parerea medicului ortodont care a aplicat aparatul dentar si nu a medicului dentist.

Iti dorim o seara frumoasa,
Echipa Clarodent
www.clarodent.ro