| Ofataanumexdxdxd a întrebat:

Am o problema.
De cand eram mica aveam dintii rari..adica cu spatii intre ei. As vrea sa imi pun un aparat dentar ( am mers la stomatolog si mi-a spus ca trebuie sa port un aparat dentar fix. ) Fratele meu avea muscatura cu dintii de jos peste dintii de sus si si-a pus aparat dentar fix. L-a ajutat aparatul doar ca i-a largit gura. daca eu o sa port aparat dentar fix si o sa-mi stranga dintii ca sa nu mai fie rari, o sa mi se deformeze gura?
dau funda sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, o sa-i puna bine si nu are cum sa largeasca gura

| DoamnaGărgă a răspuns:

Nu ti se deformeaza guralaughing, dar e destul de incomod. Eu iti recomand, daca nu ai 18 ani inca, sa astepti sa iti pui fatede, adica sa iti imbraci dintii. Astfel, iti vei ocupa spatiu dintre dinti.

| Derp02 a răspuns:

Si eu am avut acelasi caz, numai ca nu mi-am pus aparat dentar, si cu timpul s-au indreptat ei.

| CatalinaClarodent123 a răspuns:

Buna,

Sfatul meu este sa mergi la un consult de specialitate. Tratamentul ortodontic poate inchide spatiile, dar in niciun caz nu deformeaza gura.

Cu drag,
Catalina
Echipa Clarodent