| anonim_4396 a întrebat:

Bună, pot face ecografie la ovare (pelviana) cand sunt la menstruatie? Modifica cu ceva sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Doar dimensiunea endometrului e modificata - ca aia se estimează în funcție de fazele ciclului menstrual. Dacă nu e transvaginala o poți face.
Dacă știi ca la menstruație ai aerocolie ( unele femei au multe gaze când sunt la menstruatie) atunci ia niște simeticona ca sa vadă medicul bine ovarele. De asemenea fiind ecografie de pelvis și nu transvaginala - mergi cu vezica plina. Ca sa fie un rezultat concludent.