| Axys a întrebat:

Buna Prieteni am o mica problema pe ambele maini meau aparut pete albe de la umar pana la palma am deja aproape o luna de zile de cand tot imi es si inainte sa apara pata am senzatie de mncarime dar nu se roseste pele! cand ma scarpin se duce un fel de coaja mica si ese pat alba sad eu nu inteleg de la ce uni meau zis ca poate fi de la lipsa de calciu sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gamer2000 a răspuns:

Consulta medicul de familie cat mai curand s-ar putea sa ai o alergie.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de vitiligo sau de pitiriazis versicolor - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/vitiligo_1341

http://www.sfatulmedicului.ro/......itati_1344

http://www.sfatulmedicului.ro/......color_1350

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| Axys explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult

| OnuOnulică a răspuns:

Da, 100% lipsă de calciu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La doctor imediat, tot ce iese cu pete e de la ficat