| eliza7943 a întrebat:

Buna prieteni, ma confrunt cu o problema de cand ma stiu... mai exact transpiratia excesiva.
Ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca, dupa ce beau apa transpir instantaneu... de la ce ar putea fi?
Nu sunt fumatoare, nu consum alcool.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Probabil ceva da sau a dat peste cap glandele tale sudoripare.
Aici nu vei gasi o rezolvare pentru ca nu este posibil.
Posibil sa o faci poti chiar tu si anume sa mergi la medicul de familie ii expui problema el iti da trimitere catre medic de specialitate, faci niste analize si investigatii si poate dai de cauza, tratezi cauza si poate scapi de chestia asta!

| Frank51 a răspuns:

Ai dat prea puține detalii.
Ce dietă ai?
Activitate?
Bei cafea/energizant/cola?
Fast food?
Ce profesie/loc de munca ai?
Dormi cel puțin 8 ore?

Pe lângă întrebări de genul o sa faci un test la specialist, care îți arată și cum funcționezi pe interior happy iar ăla îți va da diagnosticul.

| eliza7943 explică (pentru Frank51):

Nu am o dieta anume, mananc orice!
Nu beau cafea sau sucuri energijante, ca activitate... sunt casnica am grija de un bebelus.
Dorm 8h pe noapte dar cu intreruperi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul transpira pentru ca este cald. Esti iesita din forma asa de mult ca transpiri din orice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, poți sa te speli și de 1000 de ori ca o vei face degeaba, se numește hiperhidroza și nu are leac, și eu ma confrunt cu asa ceva, și când e transpirația urat mirositoare și excesivă e bromhidroza. cred ca la glande ai probleme, trebuie sa consulți un endocrinolog.

| stefiiii3 a răspuns:

Probabil asa este organismul tau, nu prea poti sa schimbi aceast aspect.
Daca ai probleme cu mirosul iti recomand un deodorant facut in casa pe baza naturala.

| Raluu1234 a răspuns:

Sunt multe posibilități, cauza hormonală sau de la glande.
Poți să te duci la medicul de familie să-i explici problema și el te va trimite mai departe la un specialist. Noi aici ne putem doar da cu părerea. Fiecare are un organism care funcționează într-un fel unic.