| anonimxenotome a întrebat:

Bună! Prietenul meu are 1.69 înăltime, 57 de kg si ar vrea sa se mai ingrase ceva kilograme. Oricum ar incarca nu reuseste. A facut analize si totul e ok, a facut si la tiroida si tot ok. A luat si vitamine, suplimente naturale, a incercat si treaba cu caloriile, sa manance mai multe decat era normal si tot nimic. Precizez ca are 23 de ani si este sofer de camion. Si chiar si activitatea fizica putina pe care o are ca sofer nu il ajuta in a pune ceva pe el. A mai trecut cineva prin asta sau ne puteti da cateva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sfatul să nu se mai străduie.

| lpavel a răspuns:

Mda, unii asteapta sa se ingrase de la aer... laughing Ia sa manance de 5 ori pe zi din care cel putin o masa sa contina carne si sa tina strict acest program minim 2 luni, daca dupa 2 luni nu pune pe el nici un kg. sa nu-mi mai spui pe nume sau orice laughing
Unii incearca sa se ingrase de la 2-3 mese laughing pai cum sa fie posibil asa? mananca 1-2 zile bine si vede ca nu a ingrasat si se descurajeaza, apoi revine iar la programul vechi, 1-2 mese slabe pe zi laughing trebuie sa tina programul cel putin 2 luni nu 1-2 zile! Asa sa-i spui! Bafta!

| anonimxenotome explică (pentru lpavel):

Cand era in țară ers conștient ca nu poate mânca din cauza serviciului pe care il avea. Dar ca sofer, de 1 an de zile, mereu mananca cate ceva nu doar de 5 ori, si tot degeaba.

| lpavel a răspuns (pentru anonimxenotome):

Nu Cred! laughing Asa cum am zis: degeaba mananci 1-2 zile bine apoi o saptamana nu mananci aproape deloc... spune-i sa tina un program strict de 5 mese pe zi si minim 2 luni! cat despre mananca cate ceva, sigur te cred dar atunci sigur renunta la mancare, numai asa se poate explica de ce nu ingrasa. Sa manance cate ceva dar cele 5 mese de mancare sa fie cele mai importante, mai ales cea de dimineata!