| otypa a întrebat:

prietenul meu are febra. i-am udat o batista cu apa rece si i-am pus-o pe frunte, i-am facut un ceai cald, si a baut un paracetamol. ce sa-i mai fac, va rog ajutati-ma,. pentru-ca temperatura asta nu-i scade deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Sotul meu cand are febra mare ii dau un paracetamol si un algocalmin in acelasi timp, dupa cam 30 min. transpira foarte tare, schimba cam trei randuri de haine si pe urma e ca nou. Pe langa asta ii mai fac un ceai fierbine de menta cu multa lamaie. Sa se faca bine.

12 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Algocamin fiola... are efect foarte bun... cand a facut febra mare si nu am reusit sa ii scada febra cu paracetamol, nurofen... am luat o fiola de algocamin... in 30 min a scazut febra e ffff bun in cazurile astea. Daca febra persista si maine nu ar strica sa il vada un medic... multa sanatate

cristian
| cristian a răspuns:

Frectie cu carmol sau otet aromat.

| Dara a răspuns:

Sa mai ia un paracetamol si la 4 ore sa ia nurofen de 400mg. Continua asa cu paracetamol si nurofen din patru in patru ore, pana ii trece febra. Sper ca nu are alte probleme de sanatate care sa il afecteze daca ia paracetamol si nurofen. Si eu si sotul meu asa am procedat cand ne-am imbolnavit de gripa si nu mai scadea febra sub 39 de grade.
Vezi sa nu-i dai paracetamol odata cu nurofen! Se dau alternativ, astfel incat fiecaruia ii vine randul la 8 ore odata.
Daca nu, la spital! Sanatate!

| LoryM22 a răspuns:

Impachetari reci

Impachetarile reci se administreaza intr-un pat protejat cu o folie de plastic.
1. Inmuiati un cearsaf in apa rece, in care ati adaugat uleiuri esentiale precum cel de lavanda, eucalipt, arbore de ceai, cajeput, pin sau cedru, sau puteti picura aceste uleiuri direct pe cearsaf pentru a mari efectul terapeutic al impachetarii.
2. Puneti o persoana sa se intinda in mijlocul cearsafului si inveliti-o bine in acesta, de la degetele de la picioare, pana la gat - lasati doar capul sa iasa afara.
3. Puneti-i pe frunte o carpa umeda si calduta.

Acest tratament trebuie administrat doar 15-20 de minute.

Persoanei nu trebuie sa i se faca frig; asigurati-va ca in camera este cald.
Dupa impachetare, oferiti-i o cana mare cu ceai de ghimbir si asezati-o intr-un pat cald si confortabil.
Sanatate!

| mioara a răspuns:

Un agocalmin

| miky_5469 a răspuns:

Combinatia paracetamol+algocalmin este perfecta asa cum a zis si nicole! incearca nu ai de pierdut! sa bea lichide multe pentru ca se poate deshidrata prin transpiratie! lichidele ajuta si ele la sacderea febrei! sanatate!

| cely a răspuns:

Da+i un algocalmin sau ibuprofen. Comprese cu otet la frunte dar si la calcaie(ciorep udat cu otet), nu trebuie sa se inveleasca desi are frisoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faca un dus cu apa la temp corpului, sa nu se infofoleasca si sa evite sursele de caldura pentru ca altfel se incinge si mai tare.paracetamol si daca continua cu febra, la urgente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O varianta care era folosita de medicii din china antica, si pe care am incercat-o si eu si a dat rezultate (...acum poate ca la mine a fost si autosugestie si am si un sistem imunitar bun), dar medicul hua to spunea ca se pot vindeca multe probleme apelind chiar la transpiratia bolnavului. Cu alte cuvinte sa stea la caldura, invelit, sub plapuma, poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i un Augumentin l 8 ore si Nurofen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar fi rasp meu asa de stupid? confused

| gabiba a răspuns:

Impachetari cu un cearsaf/prosop ud cu apa calduta (atentie, nu rece).