| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am 39.0 - 39.4 febra.
Mi am pus sotete imbibate in otet la picioare, dar a crescut la 39.5 am mancat acum 2-3 ore supa crema de legume, incerc sa ma hidratez, dar nu am pofta deloc. M am dat jos din pat ca sa mi fac o frectie cu otet la picioare si sa mananc niste paste cu branza, daca pot. In timpul asta temperatura a scazut la 38.9. Dupa am sa mi mai pun o batista imbibata in otet pe frunte.
Daca nu scade temperatura ma internez noaptea asta la spital.
Voi ce credeti ca m ar mai putea ajuta?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de salvare, 112.
Pa, pa.

| miki13 a răspuns:

Suna la salvare sau mergi la medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand ai temperatura asa mare iei medicamente, nu te joci cu leacuri babesti.
Daca nu sti ce sa iei, cel mai bine ar fi sa-ti suni medicul de familie sau la salvare.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Daca febra este produsa de raceala, ia un algocalmin sau un paracetamol si ar trebui sa scada! plus comprese cu apa rece! sper sa fii bine! pup

| july00 a răspuns:

Ia un agocalmin, nurofen sau ibuprofen..si pe urma du-te la doctor, nu are rost sa mergi in spital sa bage la antibiotice si la medicamente in tine.e o simpla raceala si trece cu medicamente! MUlta sanatate!

| AlbaAura a răspuns:

Hidrateaza-te cu apa plata, ceai cald cu multa lamaie, o baie, sunt bune și șosetele și un paracetamol sau orice ai pentru raceala.Paine prajita și puțin unt, un ou fiert, biscuiți.Trebuie sa mananci ceva ușor ca sa nu iei medicamentul pe stomacul gol. Pune-ți pe piept o compresa cu apa și oțet.1 parte apa, 3 parți oțet.La fel și la picioare sau pe frunte. Daca nu e o imbunatațire, du-te la urgența.Sa nu fie cumva o infecție. Daca e doar o raceala, e eficient tratamentul cu paracetamol și comprese.Bea cat mai mult ceai indulcit cu miere și cu multa lamaie stoarsa.Insanatoșire grabnica!

| allex20n a răspuns:

Pai ia-ti si un algocalmin, sau paracetamol sau nurofen sa iti scada febra si mai fa-ti si o frectie buna si daca nu scade mergi la spital. sanatate!