| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Prietenului meu i-a intrat adeziv cu nisip de constructii azi in ochi si il doare si ochiul e rosu. Oare e grav? Sa mergem la spital? Sau ii trece de la sine? Si cum am putea ameliora durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spalat imediat cu muuuuuulta apa curata si fuga la urgenta oftalmologica!

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital!

| Marius22222222222 a răspuns:

Fuuuugi la urgente.nu mai aștepta. fara gluma nu vă jucați cu vederea

| MrAM a răspuns:

Mergi la spital, am avut o cunostinta cu o experienta asemanatoare. Aproximativ 5-6 ani a durat pana sa recupert, i-a lezat ochiul si a avut nevoie de anumite interventii dupa.

| IAR a răspuns:

Ochiul este rosu pentru ca este iritat.
Ser fiziologic pentru ochi, sunt in fiole de plastic, sunt ieftine, eu asta folosesc cand mai am probleme cu ochii si face miracole, acum faci cum consideri.
Poti sa te duci si la doctor, dar aici trebuie sa ai noroc sa dai si de unul bun.

| TheError a răspuns:

Sunt de parere ca ar trebui la medic. Dar totusi daca considera / considerati ca i-a intrat doar putin puteti incerca Tobrex / Tobradex si Ciprofloxacin. 1-2 picaturi de 3 ori pe zi.

| ModreanuReau a răspuns:

Cam multe întrebări

| ModreanuReau a răspuns:

Nu profita
Medic