| anonim_4396 a întrebat:

E adevărat că endometrioza poate să apară dacă ești operat?
Acum 4 ani am fost operata de chist pe ovarul drept și de 2 ani mi-a găsit endometrioza și chist endometric pe ovarul stâng. As vrea să mă operez dar nu știu. Sunt operata și la naștere la burtă si am și operația ca o cezariana.
Am fost la medic și mi-a zis ca trebuie să mă operez. Iau anticoncepționale și am ținut un tratament acum 2 ani cu visane dar nici un efect.
Și dacă mă voi opera acum ( am 25 de ani) când voi avea copii mai poate sa ma opereze? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rspunsul corect este NU. Cauzele care provoaca aparitia afectiunii denumite ""endometrioza"" sunt de alta natura si acestea NU au absolut nicio legatura cu efectuarea unei operatii chirurgicale.
Endometrul este format dintr-un tesut de natura mucilaginoasa care acopera si captuseste peretele interior al uterului. Acest tesut evolueaza, se dezvolta, creste, se mareste si se ingroasa pe durata ciclului menstrual si atunci cand NU se formeaza sarcina, tesutul endometrial este desprins si eliminat prin menstruatie. Se considera ca endometrioza reprezinta de fapt o maladie/o boala invaziva atipica, datorata faptului ca un astfel de tesut similar endometrului poate sa apara in locuri neobisnuite, cu totul altele decat uterul. Astfel ca uneori apare : pe ovare, pe trompele uterine sau chiar pe intestine ori pe alte organe din cavitatea abdominala. Cauzele reale, exacte, certe sau precise care provoaca aceasta afectiune NU sunt pe deplin edificate, dar cu toate acestea se poate afirma cu certitudine ca endometrioza care te afecteaza, NU are nicio legatura cu operatiile la care ai fosrt supusa pana in prezent. Numai medicul ginecolog care te-a consultat si ti-a prescris tratamentele folosite pana in prezent, se poate pronunta asupra intrebarilor tale si din acest motiv, lui trebuie sa i le adresezi. Multa sanatate!