| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Pun si eu o intrebare pentru fete! Prietena mea are 16 ani si are dureri in burta si ameteli(Nu nu e gravida) pur si simplu nu inteleg din ce cauza! 1)Cred ca e de la schimbarile in organism
2)posibil ca ii ridicata tensiune! Ce simptome are Menstruatia ca am citit ca ii specific durerile in burta si ametelile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Doar un medic poate stabili cu exactitate ce se intampla cu ea,cauzele pot fi extrem de multe!
Insista sa mearga la medic cu mama ei,orice boala cu cat mai repede e depistata,cu atat vindecarea are mai multe sanse de reusita!
Inteleg ca esti nelinistit si ai vrea un raspuns,dar nu are sens sa-ti insir aici zeci de cauze sau boli cu simptomele astea, te-ai speria degeaba.
Organismul ei este in dezvoltare, pana si o carenta de vitamine pot avea asemenea manifestari, trimite-o la medic, lasa presupunerile!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

Durerile de burtă pot avea diverse cauze : de la o simplă răceală abdominală, la o infecţie urinară sau o răceală la ovare ( anexită ).
Sau pot reprezenta simptome premenstruale.

La fel, şi ameţelile pot avea diverse cauze : o anemie, diverse carenţe de vitamine, sau chiar o problemă cu tensiunea ( ridicată sau scăzută ).

Oricum, TREBUIE să meargă la medic pentru control şi tratamentul aferent!

Pentru detalii privind simptomele premenstruale vezi articolul de la linkul :
http://www.calmens.ro/menstruatia.php

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.mamicamea.ro/......medii.html

http://www.topsanatate.ro/articol/ce-este-sindromul-premenstrual-24598.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Probabil e înainte de menstruaţie, dacă zici că nu e însărcinată!
Sunt simptome normale, înainte să apară menstruaţia.
Dar asta nu înseamnă că asta poate fi cauza, cauze sunt multiple, aşa că cel mai bine este să consulte un medic.
Te pup!

| anca29 a răspuns:

Poate pentru ca ii vine ciclul, poate, doar poate...asa patim toate

| ChocolateFantasy a răspuns:

Mai,ia-o de manuta si mergeti impreuna la medichappyE cel mai bine! Noi nu putem sa stim exact ce are ea, numai un medic ii va da raspunsul.Nu mai stati, pentru ca cine stie, se poate agrava..mergeti cat mai repede la medic.Bafta!