| ciytxtdduchvyiy999 a întrebat:

Bună! S-a mai confruntat cineva cu somnambulismul? Dacă da, ați primit vreun tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cherciumihai a răspuns:

Nu însă știu că somnambulismul este o tulburare de somn în care persoana se ridică și merge în timp ce este încă adormită. Tratamentul pentru somnambulism poate varia în funcție de gravitatea și frecvența episoadelor. Uneori, se recomandă o abordare non-medicamentoasă, cum ar fi menținerea unui program regulat de somn și crearea unui mediu sigur în jurul persoanei. În cazuri mai severe, medicul poate prescrie medicamente pentru a reduce somnambulismul. Este important să consulți un specialist în somnologie pentru a primi un diagnostic și un plan de tratament adecvat.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Când eram mic, dar apoi numai, cel puțin nu știu stau singur în casa, mergi la un psihiatru îți va da un medicament pentru asta, și eu iau pentru somn tritico și recomand, recomand med anima e totul gratis

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O singură dată, când mi-am propus voluntar să rămân treaz 48 de ore.

| Ilovedinero a răspuns:

De obicei dispare dupa ce te maturizezi.Nu cred ca exista tratament pentru asta.Da, m-am confruntat cand eram mica caci ma trezeam dintr-un pat in altul

| Drake21 a răspuns:

Eu cand eram mic pe la 6 7 ani, Nu este tratament trece de la sine dupa ce cresti