| anonim_4396 a întrebat:

saptamana viitoare o sa ma operez de apendicita. ziceti-mi si mie c regim trebuie sa tin inainte si dupa(am fost azi la un chirurg si mi-a zis ca nu trebuie s amananc fructe sau legume care contin seminte si nici fructe care au coaja sa mananc supe si ceva usor:legume fierte...)mai trebuie si altceva? si cam cat costa cu tot cu anestezist, asistente:d...sunt din buzau (daca ajuta la ceva)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yssabela a răspuns:

Eu am implint acum 2 zile o luna de cand m-am operat. Inainte de operatie nu am tinut regim pentru ca o fost un pic mai grav si am avut internare de urgenta (adica luni am fost la medic si marti in spital). am mai fost cu o saptamana inainte sa ma internez la medic dar nu a fost nevoie de operatie si intr-o saptamana sa mai agravat. Da e bine sa nu mananci nimic cu seminte(nici fructe nici legume) sa mananci ceva usor ca sa nu te balonezi(evita cat de mult poti balonarea) bea apa doar plata si nu bea suc sau orice alceva cu acid(asta e f important dupa operatie). Dupa operatie mie mi-a dat o lista cu regim deci cred ca si tie iti va da. In prima zi de operatie nu ai voie sa mananci nimic, bei doar ceai amar si apa plata. in a doua zi supa, in a treia un pic de paine cu dulceata si unt dar nu f multa si din a 5-a in colo iti va zice medicul. Eu am tinut acest regim o luna de zile. Nu vei avea voie sa mananci nimic prajit sau cu multe grasimi. trebuie sa ai multa grija de tine in urmatoarea luna. nu faci sport si NICI UN PIC DE EFORT ca ti se poate dechide operatia. Acum depinde de la caz la caz asa ca nu pot garanta ca si la tine va fi asa dar marea majoritate din cele de mai sus da. Eu la medic i-am dat 50 de euro(ti-am zis depinde cat de grava e operatia) si la anestezist un milion adica 100 de lei(si aici depinde de cazul de operatie) dar sfatul meu e sa gasesti un anestezist bun pentru ca de el depinde toata operatia si starea ta de dupa. si sa nu iti faca anestezie in coloana ca poti ramane cu dureri de spate. la asistente nu stiu mama sa ocupat de ele dar am avut noroc ca mo operat cel mai bun chirurg de acolo era sef de sectie la chirurgie si am avut si un anestezist super ok. In legatura cu bani depinde de caz si de fiecare operatie in parte.Eu iti doresc multa bafta si sa nu-ti fie frica ca nu ai de ce. Sa te insanatosesti cat mai repede. pup pa. sper ca ti-am fost de ajutor.

9 răspunsuri:
| valThina a răspuns:

Din cate mi-a zis azi chirurgul nu e grav...chiar deloc:d...care e faza cu anestezistu? ca nu inteleg? c depinde d el? daca nu imi face anestezia klumea c s poate intampla?

| Denisa85 a răspuns:

Buna!
Operatie de apendicita este chiar grea (nu vreau sa te sperii), grea in sensul regimului dupa operatie. Doua saptamani va trebuii sa ti un regim strict, pe care trebuie sa il respecti NEAPARAT.
Anestezistul de obicei ia intre 50-100 de lei, iar la operatie dai cat vrei asta consta in 200 de lei pana in 700 de lei, fiecare da dupa cat ii permite buzunarul, asistentele... ele se multumesc cu 5-10 lei in buzunar dupa o injectie sau un calmant.
Cel mai important este ca inainte de operatie sa fii foarte bine hranita, asa nu vei mai avea probleme cu regimul de dupa operatie.
Sanatate!

| Denisa85 a răspuns:

E posibil sa te trezesti in timpul operatiei daca anestezia nu e facuta calumea, dar sa fim seriosi, ce anestezist ar face asta?
Vorba yssabelei, sa nu iti faca anestezie in coloana, deoarece daca misti capul te va durea coloana multa vreme, cel mai bine anestezie generala, dupa anestezia generala vei varsa un pic, dar nu iti face probleme, dupa varsat vei dormii si a doua zi vei fi ok.
kiss

| Denisa85 a răspuns:

Si mie mi s-au pus intrebarilaughing.
"Cum ma cheama"
"Cati ani am"
"Daca am prieten"
"Ce clasa sunt"
etccc. laughing
p. s.: aveam 12 ani.

| yssabela a răspuns:

Daca anestezistul nu iti face cum trebuie anestezia te poti trezi mai repede sau poti dormi prea mult si daca dormi prea multe apar alte complicatii. in fine de aste trebuie sa gaseti un anestezist bun, dar stai linistita vorba anei ce anestezist ar face asta? anestezia se face in doar oe o perioada de timp o jumate de ora o ora 2 ore max. Si sa nu te speri daca te trezesti din anestezie(completa nu in coloana) mai tarziu. eu am intrat in operatie la 10 si m-am trezit la 13 juamte dupa amiaza dar de fapt operatia adurat doar vreo 50 de min cred pentru ca atunci cand am mers in sala nu am adormit de la prima doza si mi-a mai facut una si no asta a durat vreo 20 min. stai calma ca totul va fi bine si eu esram tare speriata si cu o mie de intrebari in minte dar totul s-a rezolvat. bafta. pup.

| yssabela a răspuns:

Scuze am mai gresit unele cuvinte dar iti dai u seama ce scrie;'

| craniul a răspuns:

Buna
am facut in noiembrie 5 ani de cand m-am operat, a fost totu ok numai ca o sa ai varsaturi dupa, greata dupa ce mananci, si sa nu mananci nimic in ziua in care te opereziwinking chestia e ca eu dp ce m-am operat a 3-a a 4-a zi mancam si pizza si de toate laughing si n-am avut nici pe naibi aveam 11 ani happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai voie sa faci efort si trebuie sa mananci si supa strecurata.

| bodanel a răspuns:

Buna eu m-am operat la craiova la sp militar pe mine ma costat 500 doctorul 200 anestezista si vreo 150 asistentele iti doresc sanatate